Donepezil hidroklorür'ün sodyum aljinat, sodyum aljinat/sodyum karboksimetil selüloz ve sodyum aljinat/sodyum karboksimetil selüloz/poli(vinil alkol)-aşı-akrilamid mikrokürelerden salımı
Release of donepezil hydrochloride from sodium alginate, sodium alginate/sodium carboxymethyl cellulose and sodium alginate/sodium carboxymethyl cellulose/poly(vinyl alcohol)-graft-acrylamide microspheres
- Tez No: 312689
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada; bir Alzheimer ilacı olan donepezil hidroklorür (DP), sodyum aljinat (NaAlg), sodyum aljinat/sodyum karboksimetil selüloz (NaAlg/NaCMC) ve sodyum aljinat/sodyum karboksimetil selüloz/poli(vinil alkol)-aşı-akrilamid (NaAlg/NaCMC/PVA-aşı-AAm) mikrokürelere emülsiyon çapraz bağlama yöntemi ile hapsedildi. Fourier transform infrared (FTIR) spektroskopisi, diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) ve taramalı elektron mikroskopisi (SEM) mikroküreleri ve aşı kopolimeri karakterize etmede kullanıldı. SEM sonuçları parçacıkların küresel tabiatlı yapıda olduğunu doğruladı. Mikroküreler ayrıca parçacık büyüklüğü, denge şişme değerleri, tutuklama değerleri, çapraz bağlar arası mol kütle (Mc), difüzyon katsayısı ve salım profilleri ile değerlendirildi. NaAlg/NaCMC ve NaAlg/NaCMC/PVA-aşı-AAm oranının, çapraz bağlayıcı derişimi ve süresinin, ilaç/polimer (i/p) oranının, pH'ın ve çapraz bağlayıcı türünün, tutuklama verimi, küre verimi ve DP'ün salımı üzerine etkisi incelendi.En iyi DP salım koşulu NaAlg/NaCMC/PVA-aşı-AAm oranı 2/1/1 (m/m), i/p oranı 1/8 (m/m) olan FeCl3 (% 7) (m/v) ile 30 dakika süre ile çapraz bağlanan mikrokürelerde % 92,9 olarak bulundu. Salım kinetikleri Fick ve Fick olmayan yaklaşımlarla tanımlandı.
Özet (Çeviri)
In this study; an alzheimer drug donepezil hydrochloride (DP) was encapsulated in to sodium alginate (NaAlg), sodium alginate/sodium carboxymethyl cellulose (NaAlg/NaCMC) and sodium alginate/sodium carboxymethyl cellulose/ poly(vinyl alcohol)-graft-acrylamide (NaAlg/NaCMC/PVA-graft-AAm microspheres by emulsion crosslinking method. Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy, differential scanning calorimetry (DSC) and scanning electron microscopy (SEM) were used to characterize the grafted copolymers and the microspheres. SEM confirmed the spherical nature of the particles. Microspheres were also evaluated for their particle sizes, equilibrium swelling values, entrapment efficiencies, molecular mass between cross-links, diffusion coefficient (Mc) and release profiles. The effects of NaAlg/NaCMC, and NaAlg/NaCMC/PVA-graft-AAm ratio, crosslinking agent concentration and time, drug/polymer ratio (d/p), pH and type of crosslinker on the entrapment efficiency and the release of DP were examined.The best condition for the release of DP was found to be 92.9 % for the microspheres prepared by NaAlg/NaCMC/PVA-graft-AAm ratio of 2/1/1 (w/w/w), d/p ratio of 1/8 (w/w) crosslinked with FeCl3 (7 %) (w/v) for 30 minutes. The release kinetics were described with fickian and non fickian approaches.