Sıralı alternatifler için kullanılan parametrik olmayan bazı test istatistikleri ve bir karşılaştırma
Some nonparametric tests for ordered alternative and a compare
- Tez No: 312692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İkiden fazla yığının ortalamarının karşılaştırılması için tek yönlü ANOVA kullanılır. Eğer yığınlar arasında belirli bir sıralama varsa bu durumda sıralı alternatif kullanımı daha doğru sonuç verecektir. Bu çalışmada sıralı alternatifler için Bartholomew, Jonkheere-Terptsra, Modifiye Edilmiş Jonckheere, Terpstra-Magel, Modifiye Edilmiş Terpstra-Magel ve Ferdhiana-Terpstra-Magel yöntemleri incelenmiştir. Bunların yanı sıra Modifiye Edilmiş Jonckheere testinin varyansının kesin hali örnek çapları eşitken elde edilmiştir. Ayrıca bu testlerden Bartholomew ve Jonkheere-Terptsra testlerine permütasyon testi yöntemi uygulanmıştır. İncelenen bu testler I. tip hata ve testin gücü bakımından kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
One way ANOVA is used to compare several population means. If there is an ordering between populations, using ordered alternatives give more approciate results than one way ANOVA. In this study we investigate Bartholomew, Jonckheere-Terpstra, Modified Jonckheere, Terpstra-Magel, Modified Terpstra-Magel, Ferdhiana-Terpstra-Magel test, which is used for ordered alternatives. Also the exact formula for variance of Modified Terpstra-Magel test is calculated when sample sizes are equal. Furthermore permutation method is applied to Bartholomew and Jonckheere-Terpstra tests. Theese tests are compared by a simulation study according to their type I errors and powers.