Grupların sonsuz altnormal altgrupları üzerine kısıtlamaları
Groups with restiriction on their subnormal subgroups
- Tez No: 312691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında Herman Heineken'in ?Groups with restriction on their infinite subnormal subgroups? başlıklı makalesi üzerinde çalıştık. Bu makalede Bn-grupları ve IBn-gruplarına yer verilmiştir. Sonsuz IBn-gruplar, abeliyan normal altgrupların kısıtlanabildiği yapılar olan Bn-grupların abeliyan grup genişlemesidir. Ayrıca IBn-gruplar Bn+1-gruptur. De Giovanni ve Franciosi nin Bn-grupları ve IBn-grupları hakkında yaptığı çalışmaların da katkılarıyla daha genel olarak IBn-gruplarının Bn-gruplarıyla karşılaştırması yapılmıştır. Bu tezde gerekli ön bilgileri toplayarak ispatlardaki boşlukları doldurmaya çalıştık. Böylece makalenin daha açık, ayrıntılı ve kolay anlaşılabilir şeklini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
In this thesis work we have studied the paper written by Herman Heineken titled ? Groups with restriction on their infinite subnormal subgroups ?. In this paper H.Heineken have considered Bn-groups and IBn-groups. In the same time it is shown that infinite IBn-groups are extensions of an abelian group by a Bn-group, where the structure of the abelian normal subgroup can be restricted, furthermore infinite IBn-groups are Bn+1-groups. By using the results of De Giovanni and Franciosi for Bn-groups and IBn-groups Heineken made comparison IBn-group with Bn-groups. The important preliminary that are needed in the proofs have been gathered together. Thus researches in this area made clear more detailed and put in more easily understandable form.