Kübik yapıdaki Co2MnX (X=Al, Ga, Ge, Si) heusler alaşımlarının yapısal, elektronik, elastik ve titreşim özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
Investigation of Co2MnX (X=Al, Ga, Ge, Si) heusler alloys, in cubic form, in terms of their structural, electronic, elastic and vibrational properties using density functional theory
- Tez No: 312693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKAY UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, ilk prensipler yani genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı (GGY) metodu ile yoğunluk fonksiyonel teorisi (YFT) kullanılarak L21 yapıdaki Co2MnX (X=Al, Ga, Ge, Si) Heusler alaşımlarının yapısal, elektronik, elastik ve titreşimsel özellikleri incelendi. Örgü sabiti, yığın modülü ve onun birinci türevi gibi temel durum özellikleri hesaplamalarımızdan elde edildi ve deneysel ve diğer teorik hesaplamalarla uyumlu bulundu. Aynı zamanda bu materyallerin elektronik bant yapıları sunuldu. Co2MnGe ve Co2MnSi alaşımlarının ferromanyetik fazının yarı-metal olduğunu tahmin ettik. Hesaplanan toplam spin manyetik momentleri Co2MnAl için 4,06 µB, Co2MnGa için 4,16 µB, Co2MnGe için 5,01 µB ve Co2MnSi için 5,00 µB'dır ve daha önceki teorik hesaplamalarla uyum içindedir. Yoğunluk fonksiyonel pertürbasyon teorisi uygulanarak fonon dispersiyon eğrileri, toplam ve kısmi durum yoğunlukları hesaplandı. Sonuçlar, ?-X simetri yönleri boyunca Co2MnGa ve Co2MnGe için daha önceki hesaplamalarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural, electronic, elastic and vibrational properties of the Co2MnX (X=Al, Ga, Ge, Si) Heusler alloys in L21 structure have been investigated using first principles, namely density functional theory (DFT) with the Generalized Gradient Approximation (GGA) method. The ground state properties, like lattice constant, bulk modulus and its first derivative obtained from our calculations agree well with experimental and other theoretical calculations. We predict the ferromagnetic phases of the alloys Co2MnGe and Co2MnSi to be half metals. The electronic band structures these materials are also presented. The calculated total spin magnetic moments are 4,06 µB for Co2MnAl, 4,16 µB for Co2MnGa, 5,01 µB for Co2MnGe and 5,00 µB for Co2MnSi, which agree well with the previous theoretical calculations. Phonon dispersion curves, total and partial density of states were calculated by employing a density functional perturbation theory. The results are compared with previous calculations for Co2MnGa and Co2MnGe along the ?-X symmetry directions.