Coating glass surface with anti-bacterial films by means of sol-gel method
Anti-bakteriyel filmlerin cam üzerine sol-gel yöntemi ile kaplanmasi
  1. Tez No: 312696
  2. Yazar: YASİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN OKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada cam üzerine Titanyum dioksit ince filmler sol-gel yöntemi ile kaplanmıştır. Film kaplaması için hazırlanan çözeltilerde Titanyum dioksit asıllı kimyasallar kullanılmış ve çözücü ve kilasyon malzemesi olarak da metanol ve asetil aseton kullanılmıştır. Hazırlanan cam numuneler özel aparat yardımı ile çözelti içerisine daldırıldıktan sonra 500 °C sıcaklıktaki dikey tüp fırın içerisine alınıp kurutulmuş ve bu işlemden sonra aynı sıcaklıkta de kristalizasyon tavlamasına tabi tutulmuştur. Cam üzerine kaplanan ince filmler X-Işını kırınımı (XRD), X-Işını fotoelektron Spektrometresi (XPS), Termogravimetrik Diferansiyel Termal Analiz (TG-DTA), Elipsometer, Spektrometer ve Anti-bakteriyel test analizleri ile karakterize edilmiştir. XRD analizi sonucunda cam üzerinde TiO2 piki alınmadığı için XPS analizinde TiO2 piki alınmıştır. TG-DTA analizinden alınan sonuçlar ile kristalizasyon tavlaması sıcaklığı 400-500 °C arasında yapılacağı belirlenmiştir. Elipsometer analizi ile kaplama kalınlıkları öçüldü ve cam numunelerin çözeltiye daldırma sayısına göre kalınlıkların 42-250 nm arasında değiştiği gözlenmiştir. Spektrofotometer analizi ile cam üzerine kaplanan ince filmlerin optik geçirgenliğinde daldırma sayısının artmasıyla azalma meydana geldiği gözlenmiştir. Son olarak Anti-bakteriyel test sonrası elde edilen veriler ile bakteri sayıların da görünür bir şekilde azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, glass surface is coated with thin films of Titanium dioxide by using sol-gel route. Titanium dioxide based chemicals were used as precursors at the solutions prepared for film coating, and also methanol and acetyl acetone were used as solvent and chelating agent respectively. After the glass samples were dipped in prepared solutions by means of a special apparatus, they were taken into the preheated (500 °C) vertical furnace to dry, and then they were annealed at the same temperature. The thin films formed on the glass surface were characterized through the instrument of X-ray diffraction (XRD), X-ray photoelectron spectrometer (XPS), Thermogravimetric and differential thermal analysis (TG-DTA), Ellipsometer, Spectrometer and anti-bacterial test devices. TiO2 peak was observed at XPS analysis though it was not seen in the result of XRD output. From the TG-DTA characterization, annealed glass temperature was determined within the interval between 400-500 °C. By means of ellipsometer analysis thickness of layers was measured and it was observed that the thickness of glass samples altered between 42 to 250 nm in accordance with the number of dipping into the solution. Spectrometer analysis indicated that the optical transparency of thin films decreased as the number of dipping increased. In conclusion, the data acquired from the measurements of anti-bacterial tests demonstrated that an observable reduction occurred at the number of bacterials on the surface layer.