Otomatik depolama ve boşaltma sisteminde optimum çekme politikasının belirlenmesi
Defining optimal retrieval policy in an automated storage and retrieval system
  1. Tez No: 312700
  2. Yazar: AYLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Gelişen teknoloji, değişken müşteri talepleri, ürün çeşitliliği ve üretim sistemlerinin hızlı bir gelişim içinde olması işletme faaliyetlerinde önemli yer tutan depolama faaliyetlerini kritik bir noktaya taşımıştır. Bu durum ise depolama sistemlerinin ve faaliyetlerinin etkinleştirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Yapılan çalışmada bir firmada kullanılan otomatik depolama sistemi için stok ataması, depolama ve stoktan çekme maliyetlerini minimize eden matematiksel bir model hazırlanmıştır. Model küçük boyutlu problemler için çözülmüştür ve optimal sonuç elde edilmiştir. Ancak problemin kombinatoryal bir yapıya sahip olması, büyük boyutlu problemin matematiksel model yardımıyla çözümünü güçleştirmiştir. Bu nedenle büyük boyutlu problemin çözümünde metasezgisel bir teknik olan tavlama benzetimi yöntemi kullanılarak çözüm yapılmış ve firma için uygun bir sipariş çekme politikası önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Improving technology, variable customer demands, variety of products and incresing improvement of production systems has brought storage facilities, which has an important role on business operations, to a critical point. This circumstance has revealed the necessity on activating of storage systems and operations. In this study, mathematichal model, which minimizes simultaneously storage allocation, storage retrieval and storage keeping costs, is generated for an AS/RS system of an enterprise. The mathematical model has runned for small solution space and optimal solution is obtained. The existing problem has an NP hard structure that?s why this circumstance complicates to solve the existing problem with mathematical modelling in large solution space. That?s why in this paper a simulated annealing algorithm, which is a metaheuristic technique, is presented for problems that have large solution space and an optimal order policy is proposed for handled firm.