Bir mühendislik fakültesi bölümlerinin akademik performans değerlendirmesi
Academic performance evaluation of departments in an engineering faculty
- Tez No: 312721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Eğitim alanındaki gelişim ve rekabet, servis kalitesinin önemini git gide arttırmaktadır. Bu hızlı sürece ayak uydurmak için eğitim kurumları verdikleri servisin kalitesini artırmak ve performanslarını ölçmek için girişimde bulunmaktadırlar. Genelde kurum performansları tek bir kritere bağlı kalmayıp, birden fazla kriter ve ölçü açısından değerlendirilmelidir. Bu çalışmada çok ölçütlü karar verme yöntemlerinden TOPSIS kullanılarak, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde bulunan bölümler akademik performans açısından karşılaştırılmıştır. TOPSIS yöntemi için gerek duyulan kriterler ve onların ağırlıkları önceki çalışmaların birçoğunun tersine göreceli olarak değil, uzman görüşlerine dayanarak elde edilmiştir. Bu amaçla grup karar verme yöntemlerinden Delfi yöntemi kullanılarak uzman görüşleri toplanmıştır. Ayrıca grup karar verme ortamlarında bilgi kaybını önlemek için dilsel değişkenlerden yararlanarak kriter ağırlıklarının belirlendiği bulanık bir Delfi yöntemi ile Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde eğitim vermekte olan altı bölüm karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development and competition in educational facilities, is gradually increasing the importance of the quality of service. In order to accommodate this fast process, the educational organisations attempt to increase the quality of their service and to measure their performance. In general, the organisation?s performance should not depend only on one criterion, but it should be evaluated based on multi criteria. In this study, the academic performance of the departments within the Engineering Faculty of Gazi University have been compared by using one of the multi attribute decision making methods, called TOPSIS. In contrast to the most of the previous studies, in this study the necessary criteria for TOPSIS method and their weights were obtained not relatively, but based on the views of the specialists. For this purpose, the views of the specialists are collected by using Delphi method, which is one of the group decision making techniques. In addition, in order to prevent the loss of information in the areas of the group decision making, linguistic variables have been utilized. Criterion weights have been obtained by using a fuzzy Delphi method, as an implementation, six departments of the Engineering Faculty of Gazi University have been compared.