İleri teknoloji sektöründe kadın girişimciliği: Ankara örneği
Women entrepreneurship in high-tech sectors: the case of Ankara
  1. Tez No: 312722
  2. Yazar: YASEMEN ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Yeni bir iş kuran ya da kendi işinin sahibi olan kadın girişimcilerin sayısı son yıllarda hızla artmaktadır ve kadın girişimciler geleneksel sektörler yerine artık ileri teknolojiyle ilgili sektörlere giriş yapmaktadır. Özellikle son dönemde girişimcilik üzerine yapılan çalışmaların daha çok erkek girişimciler üzerine odaklanması ve kadın girişimcilerin çoğunlukla geleneksel sektörlerde yer aldığının kabul edilmesi, geleneksel olmayan bir sektör olarak ileri teknoloji sektöründe kadın girişimciliğinin araştırılmasını önemli kılmaktadır. Tez kapsamında Ankara'da ileri teknoloji sektöründe yer alan özellikle firma sahibi veya firma ortağı pozisyonundaki eğitim düzeyi yüksek kadın girişimciler araştırılmıştır. Araştırmada kadın girişimcilerin sahip olduğu ileri teknoloji firmalarının sektörel ve mekânsal farklılıkları, bu firmaların yığılma mekanları olarak görülen teknoloji geliştirme bölgelerinde ve bu bölgelerin dışında karşılaştırılmaktadır. Tezde kadın girişimcilerle yapılan derin görüşmelerle; girişimci karakteristiği, firma niteliği ve firma performansı, firmanın mekânsal yer seçimi ve iş çevresinin kadın girişimcilere bakış açısı detaylı olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the number of women starting and owning a business has increased dramatically and women entrepreneurs have begun to enter high technology sectors instead of traditional ones. As the recent studies on the entrepreneurship focus especially on male entrepreneurs and as the women entrepreneurs are regarded as performing in traditional sectors, the researches about women entrepreneurs taking place in non traditional high tech sectors carry great importance. With in this scope, the study examines the women entrepreneurs acting as the owner or partner of the firms and having a high education level in high tech sectors in Ankara. The sectoral and spatial differences of women owned high-tech firms are compared in technology development zones which are found to be the agglomeration spaces of high-tech firms and out of these zones. In the study, the in-depth interviews realized with female entrepreneurs are evaluated under four parts: characteristics of the entrepreneurs, the firm quality and the performance of the firm, the location choices of the firm and the reactions of the business environment to women entrepreneurs.