Saccharomyces Cerevisiae mayasının atıksulardan toksik metallerin uzaklaştırılmasındaki etkinliğin incelenmesi
Investigation of Saccharomyces Cerevisiae yeast effect on the removal of toxic metals from waste water
- Tez No: 312727
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL ERGUN, YRD. DOÇ. DR. AYŞE TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, ölü Saccharomyces cerevisiae mayası kullanılarak Pb(II) metal iyonu biyosorpsiyonu gerçekleştirilmiştir. pH, biyokütle derişimi, başlangıç metal iyonu derişimi, sıcaklık, temas süresi ve tuz etkisi parametrelerinin kurşun iyonu biyosorpsiyonuna etkisi incelenmiştir. Pb(II) iyonu için, belirlenen en uygun ortam koşulları pH 5.0, sıcaklık 25 °C, başlangıç Pb(II) çözeltisi derişimi 75 ppm ve biyokütle derişimi 5 g/L şeklindedir. Bu koşullarda, en yüksek Pb(II) kazanımı 11,87 mg/g'dır. 0,1 M EDTA çözeltisi Pb(II) yüklenmiş biyokütleden Pb(II) iyonlarının desorpsiyonu için etkili bir kimyasal olarak bulunmuştur. Biyokütlenin etanol ve sodyum hidroksit ile işlem görmesi, Pb(II) biyosorpsiyon kapasitesini arttırmıştır. S. cerevisiae mayasının üreme eğrisinin logaritmik fazından alınan biyokütle, durağan fazından alınan biyokütleye göre daha yüksek Pb(II) biyosorpsiyon kapasitesi göstermiştir.Pb(II) iyonunun S. cerevisiae ile biyosorpsiyonu Langmuir modeli, biyosorpsiyon kinetiği ise birinci derecemsi (pseudo ? first order) hız modeli ile iyi açıklanmıştır.Pb(II) iyonu için, biyosorpsiyon ısısı -1,70 kcal.mol-1, aktivasyon enerjsi ise -2.30 kcal.mol-1 olarak hesaplanmıştır. Bu değerler doğrultusunda, biyosorpsiyonun ekzotermik olduğu ve esas olarak fiziksel ve kısmen de kimyasal adsorpsiyon sonucu gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to remove Lead (Pb) ions by biosorption process using dead fungal biomass Saccharomyces cerevisiae. The influence of pH, biosorbents dose, temperature, concentration of metal ions , contact time on biosorption capacity of Pb(II) ions was studied. The optimum conditions of Pb(II) ions biosorption obtained from the study were: pH 5.0, temperature 25 °C, initial Pb(II) concentration 75 ppm and biomass concentration 5 g/L. At these conditions, maximum Pb(II) uptake was 11.87 mg/g. It was observed that, 0.1 M EDTA solution was an effective chelating agent for desorption of Pb(II) ions from Pb(II) loaded biomass. Both ethanol and sodium hydroxide treatment enhanced the Pb(II) biosorption capacity. The cells at lag phase of growth curve of S. cerevisiae have a higher biosorptive capacity for Pb(II) ions than that of stationary phase.Biosorption of Pb(II) ions by S. cerevisiae explained well with Langmuir model and biosorption kinetics of Pb(II) ions follows pseudo-first order rate model.The heat of biosorption of Pb(II) ions was calculated as -1.70 kcal.mol-1. The activation energy of Pb(II) ions was determined as -2,30 kcalmol-1. According to these values, it was determined that biosorption was an exothermic process and occured by physical adsorption.