Bir imalat fabrikasında benzetim ile performans iyileştirilmesi
Performance improvement in a manufacturing plant using simulation
  1. Tez No: 312728
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL ZORALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Karmaşık, büyük boyutlu imalat sistemlerinin incelenmesinde ve analizlerinde çoğunlukla benzetim kullanılmaktadır. Bu çalışma ile MİKES firmasının 2012 yılında seri üretimine başlayıp mevcut sisteme monte edeceği bir proje incelenmiştir. Mevcut üretim sistemi Promodel ile modellenmiş ve program çıktıları ilk girdilerle değerlendirilmiştir. Değerlendirme sırasında benzetim programı içindeki ek yazılımlar kullanılmış ve varolan sisteme iş merkezleri, stok alanları ve iş gücü kullanımı kapsamında çeşitli öneriler getirilmiştir. Öngörülen iyileştirme adımları ile üretim sistemi tekrar kurulmuş ve önceki sistemin çıktıları ile karşılaştırılmıştır. Önerilerin iyileştirme oranları incelenmiş ve üretim sistemindeki toplam performans etkileri değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışmayla üretimdeki tezgah sayılarının, stok kapasitelerinin, kaynak kullanımlarının yeniden belirlenmesi ile belirgin iyileştirme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Simulation is commonly used to design manufacturing systems or to improve their performances. PROMODEL, which is one of the leading simulation programs currently used in manufacturing industries, is applied in a manufacturin firm namely, MIKES. In the thesis, a new project which requires allocation of various resources in the manufacturing plant and will be incorporated into the existing work in 2012 is modelled with PROMODEL. In the application, the new project is modelled before and after improvement so that the affects of proposed improvements can be analyzed. The project before improvement is designed by manufacturing engineers based on their previous experience. The system for the project then is directly operated without any considerations for performance such as efficiency or utilization of resources. In this study, the system before improvements will be taken as a base system and and various improvements are performed on resources such as work stations, storage areas and labour. The performance of the system after improvements will be compared with the base one using PROMODEL. The study shows proposed improvements increase the utilization of resources leading reduced numbers of reasource.The MIKES management found the results very satisfactory and decided to implement the proposed improvements.