Güneş enerjisi destekli radyatör ve döşemeden ısıtma sistemi kullanılan kapalı bir ortamın konfor analizi
Comfort analysis of an office which is using radiator and floor heating system with supported by solar energy
  1. Tez No: 312726
  2. Yazar: CAN EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde bulunan 232 no'lu odanın, döşemeden ve radyatörle güneş enerjisi destekli ısıtılırken konfor analizi yapılmıştır. Ayrıca, sisteme 2 adet düzlem plakalı güneş kollektörü ilave edilerek, var olan sistemde iyileştirmeler yapılmıştır. Kış koşulları için yapılanısıl konfor analizinde Fanger yöntemi kullanılmıştır. Analizde, 0,2 m, 0,6 m, 1,0 m yükseklikler için hava hızı, ortalama ışıma sıcaklığı, hava sıcaklığı ve nem değerleri ölçülmüş olup, bu değerler bilgisayar programına girilerek ısıl konfor hakkında bilgi edinilmiştir. Ayrıca; deney sırasındaki, radyatör yüzey sıcaklıkları, kollektör yüzey sıcaklıkları, boyler alt noktası sıcaklıkları, kollektör ile boyler arasındaki sıvının sıcaklıkları, Ankara dış hava sıcaklıkları grafiklerle, döşeme sıcaklıkları ve ısıl konfor verileri ise yüzey grafikleri şeklinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, comfort analysis is performed for an office which is located in Gazi University Engineering Faculty and is heated from floor and radiator which is supported by solar heating. Two solar thermal collector was added to the system. Fanger?s method was used in thermal comfort analysis which was performed for the winter conditions. Air velocity, mean radiant temperature, air temperature and humidity was measured at 0,2 m, 0,6 m, 1,0 m heights, and these variables was processed on the computer software. Radiator?s surface temperature, collector surface temperature, boiler below point temperature,outdoor temperature of Ankara, floor temperatures and thermal comfort variables can be seen on the charts.