Dikdörtgen kompozit plakların sonlu elemanlar yöntemiyle statik analizi
Static analysis of rectangular with finite elements method composite plates
- Tez No: 312735
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada dikdörtgen kompozit plakların sonlu elemanlar yöntemiyle statik analizi yapılmıştır. Farklı malzemeler için farklı sınır şartlarında, plağa farklı yükler uygulanarak, plak boyunca oluşan gerilme, gerinim ve deformasyon analizleri elde edilmiştir. Bor epoksi, cam epoksi ve grafit epoksi kompozit malzemeleri ele alınmıştır.Fiber takviyeli tabakalı dikdörtgen kompozit plakların statik davranışı sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Kompozit plağın, sonlu elemanlar tabanlı ANSYS 12 programı yardımıyla modellenerek statik analiz yapılmıştır. İncelenen sınır şartları için en uygun malzemenin, en az gerilme değerinin tespit edilmesi sebebiyle, bor/epoksi malzemesi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study static analysis of the rectangular with finite elements method composite plate was performed. Stress, strain and deformation analysis were achived at varius boundary conditions along the plate by changing support nodes places and applying different forces for various materials. Boron/Epoxy, Glass/Epoxy and Grafite/Epoxy materials were considered.Static analysis of reinforced with fiber laminated composite rectangular plates was investigated by using finite element method. Static analysis was performed at composite plate by modeling with ANSYS 12 programmed. Finally, Boron/Epoxy material is the most suitable material for inspected boundary conditions due to the detection of at least stress the value of the Boron/Epoxy materials was determinate that..