Güneş enerjili soğurmalı soğutma sistemlerinin yük ve kaynak değişimlerinin termoekonomik karşılaştırılması
Thermoeconomic comparison of solar powered absorption refrigeration systems considering the change on their load and source
  1. Tez No: 312741
  2. Yazar: MEHMET CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.YALÇIN GÖGÜŞ, PROF. DR. ŞENOL BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmada güneş enerjisi ile çalışan soğurmalı soğutma sistemlerinde güneş enerjisi şiddetindeki ve soğutma ihtiyacı hızındaki zamanla değişimleri dengelemek için üç farklı enerji depolama yöntemi önerilmiş ve bunların termoekonomik etkinliği karşılaştırılmıştır. Üç enerji depolama yönteminin her birinin termoekonomik etkinliği uygulama şartlarına göre eniyilenerek (optimize edilerek) bulunan en uygun sistemler birbirleri ile pratikteki sayısal değerler, örneğin Antalya çevresindeki bir otel, için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, with the aim of balancing the time varying solar energy intensity and cooling need in the solar absorption refrigeration systems, three different storage systems have been suggested and compared based on their thermoeconomic efficiencies. Thermoeconomic efficiencies of the three storage systems have been optimized with respect to implementation conditions and most suitable systems obtained have been compared for the practical numerical values such as a hotel located in Antalya region.