Tahmin yöntemlerinde yargısal faktörler için analitik ağ sürecinin kullanılabilirliği ve bir uygulama
Applicability of judgmental factors in forecasting methods and an application
- Tez No: 312740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tahmin yöntemlerinde çoklu kriterlerin ve yargısal ifadelerin dikkate alınması daha gerçekçi tahminlerin yapılabilmesini sağlayacaktır. Döviz kurları tahmini üzerine yapılan ve sayısal yöntemleri kullanan çalışmalarda ele alınan karar problemine etki eden sayısal olarak ölçülemeyen kriterlerin bulunmasından dolayı bu kriterlerin de karar problemine entegre edilmesi gerekir. Bu tez çalışmasında çoklu kriterlerin ve yargısal kararların tahmin yöntemlerinde uygulanabilirliği için Analitik Ağ Süreci (AAS) yöntemi kullanılarak çeşitli para birimlerinin pariteleri için uygulaması yapılmıştır. Böylece, literatürde sıklıkla çalışılan döviz kurları tahmini çalışmalarına yeni bir boyut getirilerek karar probleminin daha doğru sonuç vermesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In forecasting methods, considering of multi-criteria approach including judgmental criteria provides more reliable forecasts. Because of existing qualitative criteria affecting exchange rate forecasting should be integrated to the publishes applying quantitative methods in decision problem. In this thesis, Analytic Network Process (ANP) is applied to prove usability of multi-criteria approach and judgmental factors in forecasting methods and applications of various exchange rates followed. Thus, a new approach of exchange rate forecasting studies is presented and more reliable results obtained.