Si(100) yüzeyinin ısing model ile incelenmesi
Investigation Si(100) surface using 2-dimensional ising model
  1. Tez No: 312743
  2. Yazar: ALİ EMRE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Si(100) yüzeyinin kritik davranışı Ising modeli temel alan Creutz Cellular Automaton soğutma algoritması ile incelenmiştir. Hesaplamalar, periyodik sınır koşulları göz önüne alınarak, Lx=30, 60, 90, 120 ve Ly=Lx, 2Lx,?.,10Lx kenar uzunluklu dikdörtgen örgüler kullanılarak yapılmıştır. İncelemeler, Si(100) yüzeyindeki dimerlerin anizotropik etkileşimlerinden dolayı düzen durumunu elde etmek için gerekli en büyük Lx/Ly oranının 1/7 olması gerektiğini göstermiştir. Ayrıca yüksek sıcaklıkta STM gözlemleriyle uyumlu yüzey resimleri elde edebilmek için spin ortalamalarının belirli bir ? ayrıma oranıyla ayrılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Farklı parametre setlerine ait sonsuz örgü kritik sıcaklıkları elde edilmiş, deneysel ve teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Son olarak, diagonal parametre değişiminin kritik davranışa etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, critical behaviour of Si(100) surface is intestigated by using cooling algorithm which is improved from Creutz Cellular Automaton based on Ising Model. The simulation are carried on rectangular lattice with linear dimensions Lx=30, 60, 90, 120 and Ly=Lx, 2Lx,?.,10Lx using periodic boundary conditions. The investigations showed that maximum Lx/Ly proportion due to dimer-dimer anisotropic interactions must be 1/7 to obtain ordered phase. Furthermore, in order to get compatible surface reconstructions with STM results at high tempratures, spin average must be seperated with ?seperation proportion?, ?. Infinite lattice critical temperatures corresponding to different parameter sets are obtained and compared with experimental and theoretical results. Finally, we show that variation of diagonal interaction parameter is effective on critical behaviour.