AlGaN temelli UV-LED yapılarının metal organik buhar fazı epitaksisi yöntemi ile büyütülmesi ve karakterizasyonu
Growth and characterization of AlGaN based UV-LED structures by metal organic vapor phase epitaxy
  1. Tez No: 312744
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ORHAN, PROF. DR. EKMEL ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada c-safir (0001) alttaş üzerine çatlaksız, AlGaN temelli 340 nm de ışıma yapan UV-LED yapıları Metal-Organik Buhar Fazı Epitaksi (MOBFE) yöntemi ile büyütülmüş ve karakterize edilmiştir. AlGaN temelli UV-LED yapı büyütmelerindeki en önemli zorluk AlGaN tabakalarının safir alttaş (c-düzlem) ile yüksek örgü uyumsuzluğu nedeniyle kusurların üretilmesidir. Bu çalışmada kusurları azaltmak amacıyla AlN tampon optimizasyonu; çekirdeklenme, nitridasyon ve desorpsiyon adımları ile birlikte gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda diyot karakteristiklerinin de iyileştirilmesi ve aktif bölgede daha fazla taşıyıcı toplanabilmesi için n ve p tipi katkılı tabakalar ile elektron bloklama tabakaları üzerinde çalışılmıştır. Güçlü iç soğurmayı en aza indirmek için p tipi katkılı zarflama tabakaları ile p kontak metallerinin kalınlıkları düşürülmüştür. Sonuç olarak, 8mA giriş akımında 339 nm de güçlü ve keskin bir Elektro-luminesans (EL) şiddeti gözlenebilmiştir. EL sinyalinin FWHM değeri 13,7 nm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AlGaN based UV-LEDs emitting at 340 nm were grown on c-sapphire (0001) by Metal Organic Vapor Phase Epitaxy (MOVPE) method and characterized in this work. Generation of defects related to large lattice mismatch between c-plane sapphire substrate and AlGaN layers is the most important adversity in growing AlGaN based UV-LEDs. AlN buffer optimization is carried out with nucleation, nitridation and desorption parameters in order to reduce defects. At the same time a work is performed on n type and p type layers as well as electron blocking layers to get better diode characteristics and combine more carriers in active region. Thickness of p type doped cladding layers with p contact metals were decreased in order to reduce strong internal absorption. In summary, a strong and sharp Electro-luminescence (EL) peak observed at 339 nm with 8mA injection current. FWHM of EL peak is determined as 13,7 nm