Döşeme içindeki gizli kirişlerin davranış ve dayanımı
Behaviour and strength of hidden beams' within slabs
- Tez No: 312760
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SABAHATTİN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Mimari kaygılarla yapı tavanında kirişlerin oluşturduğu çıkıntıların istenmemesi söz konusu olabilmektedir. Bu durumlarda görüntü estetiğini sağlamak amacıyla alternatif uygulamalar yapılmaktadır. Bunlardan biri de kaldırılan kirişin yerine döşeme içinde eşdeğer dayanımlı bir gizli kiriş oluşturmaktır. Mevcut birçok bina üzerinde yapılmış gözlemlerde bu durumun oldukça sakıncalı olabileceği, birçok durumda döşeme ve döşemeye bağlı kirişlerde önemli deformasyon problemleri oluştuğu gözlenmiştir. Önemli olmasına rağmen literatürde konu ile doğrudan ilgili bir çalışmaya rastlanmamış ve konunun deneysel olarak araştırılmasına karar verilmiştir. Çalışmanın esas amacı döşeme içinde oluşturulmuş gizli kirişlerin davranış ve dayanımını belirlemek ve geleneksel betonarme kirişlerle karşılaştırmaktır. Bu nedenle 14 elemandan oluşan, bir deneysel çalışma planlanmıştır. Çalışmada temel olarak döşeme kalınlığı ve donatı oranı parametre olarak ele alınmıştır. Çalışmada gizli kirişlerin hedeflenen dayanımlara çok büyük deformasyonlardan sonra ulaşılabildiği, bazı gizli kirişlerin ise hedeflenen dayanımlara hiçbir zaman ulaşamadıkları görülmüştür. Ayrıca gizli kirişlerde ölçülen sehimlerin yönetmeliklerde izin verilen değerlerin çok üzerinde olduğu da belirlenmiştir. Bazı gizli kirişlerde ölçülen ani sehimlerin, eşdeğer dayanımlı kirişlere göre 8 kat daha fazla olduğu görülmüştür. Zamana bağlı sehimler de hesaba katıldığında ani sehimlerin 2 kat daha artabileceği ve konunun daha da önem kazanacağı unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Overhangs formed due to beams for architectural concerns on the ceiling of buildings are undesirable. In such cases alternative methods are applied for providing an esthetic view. One of which is forming a hidden beam with equivalent strength instead of the removed one. It is observed from the many existing structure that this situation may cause significant deformation problems in slabs and beams connected to them. Although it is an important issue, no studies directly related to this have been encountered in the literature. The main aims of this study are to determine the behaviour and strength of hidden beams formed within slabs and to compare these beams with traditional reinforced concrete beams. Therefore an experimental study consisted of 14 specimens was planed. Slab thickness and reinforcement ratio were chosen as the parameters. It was found that, objective strengths of hidden beams were achieved only after huge deformations infact some of them never reached the objective strengths. It was also proved that the measured deflections were much more than the servicibility limits provided in codes. For some hidden beams, measured instantaneous deflections were 8 times larger than the deflections encountered in beams with equivalent strength. It should not be forgotten that, when time dependent deflections are taken into account, instantaneous deflections may increase about 2 times and this makes the subject even more important.