Hipoksantin tayini için polipirol-polivinil sülfonat filme ksantin oksidaz ve ürikaz enzimleri immobilizasyonu ile yeni bir biyosensör hazırlanması
Preparing a new biosensor for hypoxanthine determination by immobilization of xanthine oxidase and uricasein polypyrrole-polyvinyl sulphonate film
  1. Tez No: 312761
  2. Yazar: MUSTAFA GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, hipoksantin tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaçla, platin levha üzerinde pirolün polivinilsülfonatlı ortamda elektropolimerleşmesi ile polipirol-polivinil sülfonat filmi hazırlandı. Ksantin oksidaz ve ürikaz enzimleri, polipirol-polivinil sülfonat film içine tutuklama yöntemiyle immobilize edildi. Hazırlanan enzim elektrodun optimum çalışma şartları belirlendi. Hipoksantin tayini, hazırlanan enzim elektrodun yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonucu oluşan hidrojen peroksitin 0,40 V'da yükseltgenmesine dayanılarak yapıldı. Hipoksantin tayini için biyosensörün çalışma aralığı tayin edildi. Hipoksantin biyosensörünün cevabına pH'nın ve sıcaklığın etkisi araştırıldı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Biyosensörün gerçek numunedeki performansı incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, new amperometric biosensor for determination of hypoxanthine was developed. For this reason; polypyrrole-polyvinylsulphonat films have been prepared on the platinum electrode by the electropolymerization of pyrrole was carried out in the presence of polyvinylsulphonate. Xanthine oxidase and uricase enzymes have been immobilized in polyanpyrrole-polyvinylsulphonate via the entrapment method. Optimum conditions of enzyme electrode was determined. Hypoxanthine detection is based on the oxidation of hydrogen peroxide at 0,4 V produced by the enzymatic reaction on the enzyme electrode surface. The linear working range of biosensor for hypoxanthine was determined. The effects of pH and temperature on the response of the hypoxanthine biosensor were investigated. Reusability and storage stability were determined of the biosensor. The performance of biosensor has been tested at real samples.