Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesinde bulunan Platystomatidae ve Otitidae (Diptera) familyalarının sistematik ve faunistik olarak değerlendirilmesi
Evaluation as faunistic and systematicaly of Platystomatidae and Otitidae (Diptera) family in Gazi University Zoology Museum
- Tez No: 312759
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesinde bulunan Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden farklı tarihlerde toplanan Platystomatidae familyasına ait 200 ve Otitidae familyasına ait 242, toplamda 442 örnek değerlendirilerek 5 cinse ait 27 tür tespit edilmiştir. Bunlardan Platystomatidae familyasına ait Platystoma dimidiatum, Platystoma tegularium, Platystoma gemmationis, Platystoma chrysotoxum, Platystoma subtile bezzii, Platystoma pubescens, Platystoma plantationis türleri ve Otitidae familyasına ait Dorycera caucasica, Ceroxys urticae, Herina lugubris, Otites formosa türleri Türkiye için ilk kez kaydedilmiştir. Otitidae familyasına ait Ceroxys, Herina cinsleri Türkiye faunası için yeni kayıttır. Ayrıca bu çalışmada şu ana kadar bilinen türlerden farklı ve bilim âlemi için yeni olabileceği düşünülen Platystomatidae familyası için Platystoma cinsine ait 2 ve Otitidae familyası için Otites cinsine ait 4 tür tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda tespit edilen taksonların teşhis anahtarları, tanımları, lokalite bilgileri, Dünya ve Türkiye yayılışları ile yayılış haritaları ve her bir türün fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was determined 27 species that in Gazi University Zoology Museum which are gathered belonging to 5 types evaluated totally 442 samples those are 200 belonging to Platystomadae, 242 belonging to Otidae family. They were gathered in different times and from different regions in Turkey. Those, Platystoma dimidiatum, Platystoma tegularium, Platystoma gemmationis, Platystoma chrysotoxum, Platystoma subtile bezzii, Platystoma pubescens, Platystoma plantationis belonging to Platystomatidae family and Dorycera caucasica, Ceroxys urticae, Herina lugubris, Otites formosa belonging to Otitidae family are recorded for the first time in Turkey. Genus Ceroxys and Herina are new records for Turkish fauna. Meanwhile, it was determined 4 species which are belonging to Otites species in Otitidae family and 2 species belonging to Platystoma species in Platystomatidae family are different to be known so far and new for science world. At the end of the work, it was given keys of diagnosis of taxons, definitions, information of locality, disribution in the world and Tukey and also maps of distribution, photos of each species.