Bir fazlı paralel aktif güç filtreleri için sensörsüz da gerilim kontrolü
Sensorless dc voltage control for a single phase shunt active filters
  1. Tez No: 312801
  2. Yazar: ORHAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, doğrusal olmayan yüklerin sebep olduğu güç kalitesi problemlerini çözümlemek amacıyla kullanılan paralel aktif güç filtrelerinde, DA kondansatör gerilimini regüle edebilmek için yeni bir kontrol teorisi önerilmiştir. Filtre kayıplarının kaynaktan karşılanması ve bu sayede daha etkili harmonik filtreleme ve reaktif güç kompanzasyonu yapılabilmesi için eviricinin DA kondansatör geriliminin kontrol edilmesi gerekmektedir. Geliştirilen kontrol algoritmasında, önceki çalışmalardan farklı olarak, filtrenin DA kondansatör gerilimini ölçmek için bir gerilim sensörü kullanılmamaktadır. Bunun yerine, temel frekansta filtrenin referans kompanzasyon akımı ile gerçek kompanzasyon akımı arasındaki fark göz önünde bulundurularak, DA kondansatör gerilimi regüle edilmiştir. Gerçekleştirilen benzetim ve uygulama çalışmaları önerilen kontrol tekniğinin kolay yapısını, etkinliğini ve maliyetinin önceki sistemlerden daha düşük olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new control theory has been proposed to regulate the DC bus voltage of shunt active power filters used to solve the power quality problems caused by nonlinear loads in power systems. The DC bus voltage of filters must be controlled to supply the power losses of filter from the grid, providing that more effective filtering and reactive power compensation are obtained. The DC bus capacitor voltage of the filter to measure voltage sensor in the algorithm developed has not been used unlike previous studies. Instead of this, DC bus voltage has been regulated by considering difference between reference compensation current and real compensation current of the filter at fundamental frequency. Experimental and simulation studies performed have indicated the simplicity of structure, the effectiveness of the proposed control theory and the low cost unlike other studies.