TGF-beta uygulamasının ağız yara dokusu oksidatif olaylara etkisi
The effect of TGF-beta administration on oral wound?s oxidant status
  1. Tez No: 312821
  2. Yazar: EMİNE GÜLÇERİ GÜLEÇ PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dönüştürücü büyüme faktörü beta (Transforming growth factor beta, TGF-B), hemen hemen bütün hücre tiplerinden eksprese edilen önemli bir polipeptittir. TGF-B gibi çeşitli büyüme faktörleri yara iyileşmesi sürecinde önemli rol oynar. Ağız yaralarına uygulanan TGF-B' nın ağızdaki yara dokusu oksidan olaylarına etkilerinin araştırıldığı çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu sebeple ağız mukozasında cerrahi kesi yarasına TGF-B uygulamasının, ağız içi yara dokusu oksidan olayları üzerine etkilerini, zaman bağımlı olarak araştırmayı planladık.Deneylerde Yeni Zelanda albino tavşanlar (erkek, n= 42, 2,5 ± 0,4 kg) kullanıldı. Submukozal kesi yapıldıktan sonra tavşanlar iki eşit gruba ayrıldılar: 1- Tedavi edilmeyen yaralar, 2- TGF-B ile tedavi edilmiş yaralar. Yaralanmadan sonraki 1., 3. ve 5. günlerde tavşanlar kulak veninden aşırı dozda sodyum pentobarbital verilerek feda edildiler. Yara dokuları hemen çıkarılarak, lipit peroksidasyonunun belirteci olan malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NOx), önemli antioksidanlar olan glutatyon (GSH), askorbik asit (AA) düzeyleri ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Sonuçlar Anova Varyans Analizi yöntemi ile karşılaştırıldı. P < 0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bütün değerler aritmetik ortalama ± standart sapma olarak ifade edildi.Sonuç olarak ekzojen TGF-B uygulamasının yara iyileşmesinin özellikle 3. gününde MDA, SOD, NOx ve AA düzeylerini arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transforming growth factor beta (TGF-B) is the important polypeptide which is expressed from all of the cell types. Various growth factors such as TGF-B play significant roles during wound healing process. There are limited numbers of studies about the effect of exogenous TGF-B administration to oral wound tissue?s oxidative events. That is why we planned to investigate the effects of oral submucosal implanted TGF-B on the oxidative stress of oral wound tissue.In this study we used New Zeland albino rabbits (male, n= 42, 2,5 ±0,4 kg). After submucosal incisions were made the rabbits were divided into two equal groups: 1- Untreated wounds and 2- TGF-B implanted wounds. The rabbits were sacrificed by excess of sodium penthobarbitale anestesia on the 1st, 3rd and 5th days of postwounding. Wound strips were excised immediately. The levels of malondialdehit (MDA) which is identifier of lipid peroxidation, nitric oxide (NOx), glutathione (GSH) and ascorbic acid (AA) and superoxide dismutase (SOD) were measured by spectrophotometrically. Results were compared by Anova Variance Analysis test. Values of P < 0.05 were considered to be significant. All data were expressed as the mean ± SD.In conclusion, TGF-B aministration elevated MDA, NOx, SOD, AA levels on the 3rd day after wounding.