Kalsiyum kanal blokerleri ile indüklenmiş insan gingival fibroblastlarında düşük seviyeli lazerin biyostimülasyon etkisinin biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Biochemical evaluation of the biostimulation effect of low level laser in human gingival fibroblasts induced by calcium channel blockers
- Tez No: 800873
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE IŞIL SAYGUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Düşük seviyeli lazer tedavisinin (DSLT), kalsiyum kanal blokeri kullanan ve dişetlerinde büyüme olan hastalardan elde edilen dokulardan üretilen gingival fibroblastların ve sağlıklı gingival fibroblastların proliferasyonlarına ve ilaca bağlı dişeti büyümelerinde önemli rol oynayan, fibrosize yatkınlığı arttıran TGF- β ve CTGF gibi büyüme faktörlerinin seviyelerine etkisinin biyokimyasal yöntemle incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma 3 gruptan oluşan bir hücre kültürü çalışmasıdır. Kalsiyum kanal blokeri kullanan ve dişeti büyümesi olan hastalardan elde edilen dokulardan üretilen gingival fibroblastlar Grup 1'i, in vitro ortamda Nifedipin ile indüklenen sağlıklı gingival fibroblastlar Grup 2'yi, hücre bankasından alınan sağlıklı gingival fibroblastlar ise Grup 3'ü oluşturmaktadır. Bu üç grup kendi içinde DSLT uygulanan deney ve uygulanmayan kontrol olmak üzere iki alt gruba ayrılmıştır. Tüm deney gruplarına iki doz diyot lazer ile DSLT uygulaması yapılmış, kontrol gruplarına lazer uygulanmamıştır. Tüm grupların başlangıç, 24. saat ve 72. saat proliferasyon ve canlılık düzeyleri MTT testleriyle ölçülmüş ve TGF- β ve CTGF seviyeleri ikinci doz lazer uygulamasından sonra, 72. Saatte, Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELİSA) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: DSLT uygulaması ile Grup 1 hücrelerinde proliferasyon değeri istatiksel olarak anlamlı şekilde azaldı (p < 0,0001). Grup 3 hücrelerinde ise iki doz lazer uygulaması sonrasında DSLT uygulanmayan kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha yüksek proliferasyon değeri tespit edildi (p < 0,0001). Grup 2 hücrelerinde nifedipin uygulaması ile hücre proliferasyon seviyesinde bir değişiklik saptanmadı ve DSLT uygulaması alan hücrelerde sağlıklı gingival fibroblastlardaki gibi iki doz lazer uygulaması sonrasında DSLT uygulanmayan kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha yüksek proliferasyon değeri tespit edildi (p = 0,0032). En yüksek CTGF ve TGF- β seviyeleri Grup 1'in gingival fibroblast hücreleri gösterdi. Grup 1'de DSLT uygulaması alan hücrelerde ise kontrol grubundaki hücrelere göre anlamlı olarak daha düşük CTGF seviyesi tespit edildi (p = 0.0002). Benzer şekilde DSLT uygulanan Grup xi 1 hücrelerinde uygulanmayan kontrol grubu hücrelerine göre daha düşük TGF- β seviyesi tespit edilse de istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Grup 3'ün DSLT uygulaması alan hücrelerinde kontrol grubuna göre CTGF seviyesi daha düşük bulunurken TGF- β seviyeleri süpernatantlarda anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p < 0.0001). Grup 2'deki lazer uygulanan ve uygulanmayan hücreler arasında CTGF ve TGF- β seviyeleri açısından anlamlı bir farklılık gözlenmedi (p > 0,05). Çalışmada hücre proliferasyon oranlarına göre CTGF ve TGF- β seviyeleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde pozitif yönde yüksek derecede korelasyon bulundu (r = 0,798; p < 0,0001). Sonuç: Bu çalışmada, kalsiyum kanal blokeri kullanımına bağlı dişeti büyümesi görülen dokulardan elde edilen hücrelerde sağlıklı gingival fibroblastlara kıyasla CTGF ve TGF- β seviyelerinin daha yüksek olduğu ve DSLT'nin bu büyüme faktörlerinin sentezini baskılayabildiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte DSLT'nin ilaca bağlı dişeti büyümesi gösteren dokuların hücrelerinde sitotoksik etki oluşturmadan proliferasyonu baskılayabildiği, sağlıklı gingival hücrelerde ise lazerin hücre proliferasyonunu stimüle ettiği görülmüştür. DSLT'nin kalsiyum kanal blokeri kullanan dişeti büyümesi olan dokudan elde edilen hücrelerde proliferasyonu baskılarken ve hiperplaziyi stimüle ettiği düşünülen büyüme faktörlerinin ekspresyonunu azaltırken sağlıklı hücrelerde proliferatif ve rejeneratif özelliklerini devam ettiriyor olması bu tedavi modelinin ağız içi uygulamaları için umut vadettiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine, using a biochemical approach, the effect of low level laser therapy (LLLT) on the proliferation of healthy gingival fibroblasts and gingival fibroblasts produced from tissues obtained from patients with gingival overgrowth caused by the use of calcium channel blockers, and on the levels of growth factors such as TGF-β and CTGF, which play an important role in drug-induced gingival overgrowth and increase susceptibility to fibrosis. Materials and Methods: This research is a cell culture study that consists of 3 groups. Gingival fibroblasts produced from tissues obtained from patients with gingival overgrowth caused by the use of calcium channel blockers constitute Group 1, healthy gingival fibroblasts induced by Nifedipine in vitro constitute Group 2, and healthy gingival fibroblasts obtained from the cell bank constitute Group 3. These three groups were divided into two subgroups: the experiment with LLLT and the control without LLLT. LLLT was applied to all experimental groups with two doses of diode laser, and no laser was applied to the control groups. Initial, 24 hour and 72 hour proliferation and viability levels of all groups were measured with MTT tests and TGF-β and CTGF levels were evaluated with Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) at 72 hours after the second dose laser application. Results: With LLLT application, the proliferation value in Group 1 cells was statistically significantly decreased (p < 0.0001). In group 3 cells, after two doses of laser application, a significantly higher proliferation value was detected compared to the control group without LLLT (p < 0.0001).There was no change in the level of cell proliferation with nifedipine application in group 2 cells, and after two doses of laser application, the LLLT-treated cells had considerably greater levels of proliferation similar to healthy gingival fibroblasts (p = 0.0032) than the LLLT-free control group.The gingival fibroblast cells of Group 1 showed the highest levels of CTGF and TGF-β. In group 1, cells that received LLLT application had a significantly lower CTGF level than cells in the control group (p = 0.0002). Similarly, although decreased TGF- levels were detected in Group 1 cells that received LLLT compared to control xiii group cells that did not receive LLLT, the difference was not statistically significant.While CTGF level was found to be lower in the cells of group 3 that received LLLT application compared to the control group, TGF-β levels were found to be significantly higher (p < 0.0001). There was no significant difference in CTGF and TGF-β levels between cells in group 2 with and without laser treatment (p > 0.05). A high degree of positive correlation was found between CTGF and TGF-β levels in the study (r = 0.798; p < 0.0001). Concluison: In this study, it was determined that CTGF and TGF levels were higher in cells obtained from tissues with gingival overgrowth due to the use of calcium channel blockers, compared to healthy gingival fibroblasts, and LLLT was able to suppress the synthesis of these growth factors. Moreover, it has been observed that LLLT can suppress proliferation without creating a cytotoxic effect in the cells of tissues with drug-induced gingival overgrowth, while laser stimulates cell proliferation in healthy gingival cells. The fact that LLLT maintains its proliferative and regenerative properties in healthy cells while suppressing proliferation in cells obtained from gingival enlarged tissue using calcium channel blockers and reducing the expression of growth factors thought to stimulate hyperplasia suggests that this treatment model is promising for intraoral applications.