LED fotobiyomodülasyonun implant stabilitesi üzerindeki etkisi
The effect of LED photobiomodulation on implant stability
  1. Tez No: 294334
  2. Yazar: CEREN ERDOĞAN GÖKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÖZMERİÇ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, LED FBM' nin implantın osseointegrasyon süreci üzerine etkisinin ; implant stabilite değişikliklerinin RFA ile ölçülmesi ve PİOS' taki IL-1ß, TGF-ß, PGE2 ve NO düzeylerinin değerlendirlmesiyle belirlenmesidir.15 birey (8 kontrol, 7 test) çalışmamızda yer almıştır. Çalışmaya başlamadan önce hastaların tüm ağız klinik indeksleri (PI, GI, CD, SK) kaydedilmiştir. Deney grubunda yer alan hastalarda, implant bölgesine implantın yerleştirildiği günden itibaren üç hafta süresince haftada üç kez 20 dk 605-631 nm görünür kızıl ötesine yakın spektrumda 20 mW/cm2'lik enerjiye sahip LED cihazı (OsseopulseTM AR 300, Biolux Research, Vancouver, British Colombia, Kanada) uygulanmıştır. Uygulama toplam dokuz kez tekrarlanmıştır. Operasyon gününde ve operasyon sonrası 2., 4., 8. ve 12. haftalarda ISQ değerleri kaydedilmiştir. Operasyondan sonraki 4. ve 12.haftalarda PİOS örnekleri toplanmış ve IL-1ß, TGF-ß, PGE2 ve NO düzeyleri incelenmiştir. Ayrıca 4. ve 12.haftalarda implant çevresinde klinik indeksler kaydedilmiştir.Gruplar arasında klinik indekslerde anlamlı bir fark bulunmadı. Kontrol grubunda ISQ değerlerinde 2.haftadan itibaren anlamlı bir düşüş gözlendi (p>0,05). Deney grubunda başlangıçta kaydedilen ISQ değerleri çalışma süresince korundu ve anlamlı bir değişim gözlenmedi (p>0,05). Biyokimyasal parametrelerde zaman içinde görülen değişim gruplar arasında benzer oldu (p>0,05) . Ancak, deney grubunda PGE2 ve ISQ değerleri arasında negatif bir korelasyon bulundu (r=-,709, p=0,022).Bu çalışma sonucunda implant yerleştirilen bölgeye LED uygulamasının osseointegrasyon sürecine olumlu katkı sağladığı ve implant stabilitesinin korunduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of LED PBM on implant osseointegration by measuring implant stability changes by RFA and measuring IL-1ß, TGF-ß, PGE2 and NO levels in PICF.Fifteen patients (8 control, 7 test) were participated in the study. Full-mouth clinical indices (PI, GI, PD, BOP) were recorded preoperatively. In test group, LED device (OsseopulseTM, Canada) at a wavelength of 605-631 nm in NIR region with an energy density of 20 mW/cm2? was applied to surgical area during three weeks, three times in a week, starting from the operation day. Application was repeated nine times. ISQ values were recorded at the time of operation, 2., 4., 8. and 12.weeks postoperatively. PICF samples were collected in postoperative 4 and 12 weeks and IL-1ß, TGF-ß, PGE2 and NO levels were evaluated. Clinical indices were recorded around implants in postoperative 4 and 12 weeks.No significant differences were found in clinical indices between both groups. In control group, significant reduction of ISQ values from week 2 were demonstrated (p>0,05). In test group, ISQ values recorded in the baseline were maintained during the study and no significant changes were observed (p>0,05). Changes in biochemical parameters were found similar between groups over time (p>0,05). However, in the study group a negative correlation was found between PGE2 and ISQ values (r=-0,709, p=0,022).As result of this study, it was demonstrated that LED application to surgical area has a positive effect on osseointegration process and implant stability is maintained by LED