Mobil telsiz haberleşmesinde girişim-giderimli çok yollu birleştirme ve karar geri beslemeli denkleştirmenin ortak kullanımı
Joint decision feedback equalization and interference-cancelling multipath combining for mobile radio systems
- Tez No: 312826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kablosuz iletişimin yapıldığı kanallarda oluşan semboller arası girişim (ISI) değerinin sistem performansına olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için denkleştiriciler kullanılır. Her ne kadar bu denkleştiricilerin en uygunu En Büyük Olabilirlik Kestirimi (MLSE) yöntemiyle oluşturulan denkleştiriciler olsa da, bu yöntemin hesaplama karmaşıklığının yüksek olması, başka bir deyişle karmaşıklığın kanal bellek uzunluğuyla (M^L)üstel orantılı olarak artması sebebiyle uygulanması pratik olmamaktadır. Bu yöntem yerine, Sıfıra Zorlayan (ZF) Denkleştiriciler, En Küçük Ortalama Kare Hata (MMSE) Denkleştiriciler ve Karar Geri Beslemeli Denkleştiriciler (DFE) gibi bir takım sinyal işleme yöntemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmamızda adı geçen bu denkleştiriciler, QPSK yöntemiyle modüle edilmiş ve kodlanmamış işaretlere uygulanmakta, ayrıca denkleştirilen bu sinyaller de bazı birleştirme yöntemlerine tabi tutulmaktadırlar. Ayrıca alıcıda kullanılan birleştirme yöntemleri olan Seçmeli Birleştirici (SC), Eşit Kazanç Birleştirici (EGC), Maksimum Oran Birleştiricilerin (MRC) de karşılaştırmalı performans analizleri yapılmıştır. Bunların dışında [1]'de lineer denkleştiriciler için genel yapısı verilen bir girişim giderici (IC) tekniği de hem lineer denkleştiriciler için kullanılmış olup, hem de lineer olmayan DFE denkleştirici için de uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially in wireless communication links, typical inter-symbol interference (ISI) channels have to be equalized for more reliable communication. It is well known that the optimal equalizer type is maximum likelihood sequence equalizer (MLSE), however complexity of MLSE increases exponentially with the channel memory length (M^L ) which makes this equalizer almost impossible to implement. Instead of MLSE, some other solutions such as Zero Forcing (ZF) Equalizers, Minimum Mean Square Error (MMSE) Equalizers and Decision Feedback Equalizers (DFE) have been developed. In this paper we introduced the performance analysis of this equalization methods with known combining techniques as Selection Combining(SC), Equal Gain Combining (EGC) and Maximal Ratio Combining (MRC). Also an Interference Cancelation (IC) technique which is introduced in [1] is applied to equalized symbols.