Kontrol sistemleri laboratuvarı için matlab tabanlı eğitim seti
Matlab based educational toolbox for control system laboratory
- Tez No: 312827
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, kontrol sistemleri derslerinde işlenen konular ile ilgili analiz ve deneyleri içeren Matlab tabanlı arayüz (GUI) ve Simulink uygulamalarını tanıtmaktadır. Sistemleri test etmek için kullanılan yazılımların öğrenilmesi ve uygulaması hem zaman kaybına neden olmakta hem de asıl amaçtan uzaklaşmamıza neden olmaktadır. Bu amaçla Matlab'da hazırlanan kullanıcı arayüzü ve simulink uygulamaları, kullanıcıların derin matematik, kontrol ve programlama bilgisine ihtiyaç duymadan, kontrol sistemlerinin tasarımına ve analizine imkan sağlamıştır. Hazırlanan arayüz uygulamaları hem sürekli zaman ve hem de ayrık zamanda analiz yapmaya olanak sağlamakla birlikte, simulink uygulamaları da kontrol sistemleri derslerindeki deneyleri daha kolay ve anlaşılır hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, MATLAB based user interface (GUI) and Simulink applications, which include analysises and experiments for control system courses have been introduced. Learning these softwares in order to test systems both takes long time and gets the users away from the main aim. Therefore, the user interface developed in this investigation in MATLAB and associated Simulink applications have provided the facilities for users to analyse and design control systems without requiring depth knowledge about advanced engineering mathematics, control system theories and programming. The user interface developed has not only provided opportunity to test both continuous and discrete time applications but also made control system experiments more comprehensible and understandable.