Yere nüfuz eden radar (YNR) görüntülerinin elde edilmesinde zaman bölgesinde sonlu farklar metodunun kullanılması
Using finite difference time domain method in imaging by ground penetrating radar
- Tez No: 312828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yere Nüfuz Eden Radar (YNR), dalga prensipleri kullanılarak yer altındaki nesnelerin ve tabakaların elektromanyetik teknikler ile görüntülenmesi olarak ifade edilebilir. YNR, gömülü kara mayınları tespit, arkeoloji, adli olaylar, inşaat işleri ve jeofizik gibi geniş uygulama alanlarına sahiptir.Bu çalışmada, YNR teorisi incelenmiş ve yeraltının görüntülenmesinde kullanılan modelleme tekniklerinden birisi olan Zaman Bölgesinde Sonlu Farklar (Finite Difference Time Domain-FDTD) tekniği çalışılarak tanıtılmıştır. Bu metod kullanılarak geliştirilen yöntem ile elde edilen sonuçlar ve değişik durumlar için yapılan modellemeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ground Penetrating Radar (GPR) can be defined as an imaging system that utilizes the electromagnetic wave principles through the structures and layers below the ground surfaces. GPR finds a numereos applications; in space, detection of buried land mines, archeology, criminal events, civil engineering and jeophysical problems.In this thesis, in addition the theory and principles of GPR, one of the modelling techniques which is used in imaging underground, Finite Difference Time Domain (FDTD) method has been investigated and as a result of the investigation has been discussed. Obtained results by using and developping FDTD method has been compared with each other for different conditions and has been discussed.