Çağdaş mimarlıkta mekan, yer ve mekansallık tartışmaları - cermodern örneği
Space, place and spatiality debates in contemporary architecture - cermodern key study
- Tez No: 312830
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çağdaş mimarlıkta mekân, yer ve mekânsallık tartışmalarını Fenomenolojik ve Hermenötik yaklaşımları kullanarak ele almakta ve CerModern yapısı üzerinden örneklendirmektedir. Sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel değişimler ile ortaya çıkan farklı yaşam tarzları, mimari açıdan da farklı ihtiyaçları doğurarak, mimarinin bu ihtiyaçlara yanıt vermesini beklemektedir. Bu nedenle çalışma, mimaride farklı bakış açılarını özne-mimarın (öznel anlama) gözüyle yakalama amacındadır. Bu amaca iki adımda ulaşılmaya çalışılmıştır. Birinci adımda, yirminci yüzyılda çağdaş mimaride sıklıkla kullanılmaya başlanan, Fenomenolojik ve Hermenötik yaklaşımlar irdelenerek, mimaride nasıl kullanıldığı ele alınmıştır. İkinci adımda ise, şeyleri kendinde olarak anlamlandırma yoluyla özün (eidos) yakalanması ve ufukların kaynaşması, mekân, yer ve mekânsallık bağlamında değerlendirilmiştir. Mekân-öznenin, mimar-özne tarafından anlama ve yorumlanmasının biricik-öznel bir anlama ve yoruma işaret ettiği CerModern örneği ile sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis takes into consideration space, place and spatiality debates in contemporary architecture by using phenomenological and Hermeneuetical approaches and exemplifies over the CerModern structure. Different living styles emerging due to socio-economical and socio-cultural changes create different needs from architectural perspective and demand from architecture to fullfil these needs. Because of this reason the study aims to explain different perspectives in architecture from the view of subject-architect (subjective understanding). This goal has been tried to be reached in two steps. In the first step, Phenomenological and Hermeneuetical approaches, which have been started to be frequently used in contemporary architecture, have been analyzed and how they are used in architecture is discussed. However in the second step, getting the essence (eidos) by giving meaning to things in themselves and fusion of horizons have been evaluated in the context of, space, place and spatiality. It has been presented by the CerModern Case that understanding and interpreting of space-subject by architect-subject indicates a unique-subjective understanding and interpretation.