Enerji santrallerinin çok kriterli değerlendirilmesi
Multi-criteria evaluation of power plants
  1. Tez No: 312835
  2. Yazar: HASAN BURAK BASAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnsanların günlük yaşantılarında elektrik vazgeçilmeyen bir enerji olmuştur. Endüstrinin her alanında elektrik gerekli bir enerjidir. Enerji santralleri ise başka enerji biçimlerini elektrik enerjisine dönüştürmek amacıyla bir araya getirilmiş donanımlar biçimidir. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için enerji santralleri büyük bir öneme sahiptir.Yapılan çalışmada ülkemizde var olan ve yakın gelecekte kurulması düşünülen enerji santrallerinden hangisinin daha uygun olacağı belirlenmeye çalışılmıştır. Doğalgaz, rüzgar, jeotermal, hidroelektrik ve kömür/linyit enerji santralleri ile nükleer enerji santralleri alternatifler olarak ele alınmıştır. Çalışmada, çok kriterli karar verme tekniklerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve Analitik Şebeke Prosesi (AŞP) kullanılarak enerji santrallerinin çok kriterli değerlendirmesi yapılmıştır.Yapılan çalışma ülkemizde enerji yatırımları konusunda çalışan karar vericilere destek olacak bir uygulamadır. Aynı zamanda ülkemizdeki enerji santrali yatırımlarına bilimsel bir bakış açısı kazandırmaktadır. Sonraki yıllarda enerji alanında yapılacak olan çalışmalar için de temel teşkil etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Electrical has become an indispensable energy in people's daily lives. Almost in every industry electricity is a necessary energy. Power plants are systems that convert the other forms of energy into electrical energy. Power plants have a great importance to reduce our country's energy dependence.In this study, existing power plants and planned power plants in the near future compared to determine more appropriate power plants. Natural gas, wind, geothermal, hydroelectric, coal / lignite power plants and nuclear power plants were considered as alternatives. Power plants were evaluated with multiple criteria decision making techniques such as Analytical Hierarchy Process (AHP) and Analytic Network Process (ANP).This study will support decision makers who studied on energy investments in our country. Also, this study gives a scientific perspective to power plant investments in our country. It is aimed that this study will be the base research for future studies in this area.