Bazı nano boyutlu katalizörlerin sentezi, karakterizasyonu ve bu katalizör sisteminde transesterleşme tepkimesinin incelenmesi
Synthesis of some nano-scale catalysts, characterization and investigation of transesterification reaction of the catalyst system
  1. Tez No: 312836
  2. Yazar: TUĞBA CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT DEĞİRMENBAŞI AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda, yağ asitlerinin alkil esterleri olarak tanımlanan biyodizel, alternatif bir yakıt olmasından dolayı araştırmacılar tarafından oldukça ilgi çekmiştir. Transesterleşme tepkimesi biyodizel eldesi için önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, LiNO3 çözeltisi destek malzemesi olarak kullanılan karbon nanotüp (CNT) içine emdirilerek farklı oranlarda LiNO3 katalizörler sentezlenmiştir. Bu farklı oranlarda hazırlanan katalizörler kanola yağının alkol ile transesterleşme tepkimesinde test edilmiştir. Ayrıca, alkol/yağ oranı, alkol cinsi, yağ cinsi, sıcaklık, katalizör miktarı ve tepkime süresi gibi parametreler değiştirilerek transesterleşme tepkimesinin optimum koşulları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, defined as fatty acid alkyl esters of biodiesel, an alternative fuel has attracted considerable interest by researchers, due to transesterification reaction plays an important role for biodiesel production. In this study, we used carbon nanotube (CNT) as a support material with LiNO3 solution which were synthesized at different rates into the impregnation method. The catalysts prepared by different proportions in transesterification reaction were tested with canola oil and alcohol. In addition, the alcohol/oil ratio, type of alcohol, oil type, temperature, catalyst amount and reaction time by changing parameters such as the optimum reaction conditions are determined in the transesterification reaction.