Design, synthesis and characterization of activatable photosensitizers for photodynamic therapy
Fotodinamik terapi için ışık duyarlaştırıcıların sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 312862
  2. Yazar: FATMA PİR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hastalıklar için non-invaziv yöntemler geliştirmek araştırmaların önemli bir sorusu olarak yıllardır ele alınmaktadır. Işığın terapatik etkileri ve uygun kromofor kullanımı harmanlanarak kanser ve diğer hastalıklar için kullanılan fotodinamik terapinin temelleri oluşturulmaktadır. Method uygun dalga boyunda ışık kullanımı ile ışık duyarlaştırıcılarının aktivasyonu sonucu sitotoksik singlet oksijen üretimine dayanmaktadır. Reaktif oksijen molekülleri etkili küçük bir yarıçapta apoptozis ve nekroz mekanizmaları ile hedeflenen dokuyu öldürmektedir. Diğer fotofiziksel yöntemlerin kullanımı ile yeni fotodinamik terapi ajanları tasarlanıp özellikleri tasarlanabilir. Bu tezde, orijinal suda çözünebilen, yakın kızıl ötesi soğuran Bodipy fotoduyarlaştırıcının sentezi ve karakterizasyonu tartışılacaktır. Bu fotoduyarlaştırıcı literatürdeki diğer fotoduyarlaştırıcıların aksine sadece kanserli bölgede glutatyon ile aktive olup reaktif oksijen üretme yeteneğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Search for new noninvasive methods for diseases has been significant question for years. Therapeutic properties of light are combined with proper chromophore in order to create fundamentals of photodynamic therapy which is a new treatment modality for cancer and other various non-oncological diseases. The method relies on the activation of photosensitizer by using light of certain wavelength and generation of cytotoxic singlet oxygen species in response. Reactive oxygen species kill the targeted tissue within smaller effective diameter through apoptosis/ necrosis mechanism. Through this method, new PDT agents can be proposed and their properties can be tuned by manipulation of other photophysical processes. In this thesis, synthesis, characterization novel water soluble, near IR absorbing Bodipy photosensitizer will be discussed. As opposed to other photosensitizers in literature, this photosensitizer is rationally designed to have singlet oxygen generation capability only in cancer tissue as a result of glutathione triggered activation.