Design, synthesis and characterization of bioinspired nanomaterials for engineering and biomedicine
Biyolojik sistemlerden esinlenerek programlanan nano yapılı malzemelerin mühendislik ve biyomedikal uygulamalar için tasarımı, sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 374367
  2. Yazar: HAKAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY, DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Malzeme bilimi araştırmacıları için doğa ilham verici bir okuldur. Canlı organizmalar, doğal seçilim eleklerinden başarıyla geçmelerini sağlayacak işlevsel olarak çok iyi organize olmuş malzemeler geliştirerek varlıklarını sürdürmektedir. Bu yönüyle biyolojik malzemeler benzer koşullar için yapay olarak üretilenlerden çok daha başarılı bir performans sergiler. Bu nedenle biyolojik malzemelerdeki fiziksel veya kimyasal etkenlerin yapay malzemelerde yeniden ortaya çıkartılması ile hâlihazırda endüstri ve tıp alanlarında karşılaşılan birçok zorluğun aşılabileceği değerlendirilmektedir. Bu tezde minimalist bir yaklaşım kullanarak, aşağıdan-yukarı fabrikasyon yöntemiyle geliştirilen hibrit yapılarda biyolojik malzemelerin işlevsel özellikleri taklit edilmektedir. Yapı malzemesi olarak, mantıksal olarak tasarlanan kısa sentetik peptit dizinlerinin programlı olarak organizasyonu (kendiliğinden toplanması) değerlendirilmiştir. Elde edilen nano-yapılı malzemelerin dinamik ve işlevsel özellikleri peptitleri oluşturan aminoasitlerin dizilimi ve toplanma sonrası ortaya çıkan yeni durum ile kontrol edilebilmektedir. Bu perspektifle, biyolojik malzemelerden esinlenerek geliştirilen, yenileyici tıp ve biyomineralizasyon alt başlıklarında uygulanan prototiplerin tasarım, sentez ve karakterizasyonları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nature is an inspirational school for materials scientists. Natural selection process puts a massive pressure on biological organisms giving rise to effective strategies for fabricating materials, which generally outperform their man-made counterparts. Mimicking physical and chemical features of biological materials can greatly aid in overcoming existing design constraints of engineering and medicine. In this dissertation, a reductionist, bottom-up approach is demonstrated to recapitulate biological functionalities in fully-synthetic hybrid constructs. For material design, the potential of short, rationally-designed peptides for programmed organization into nanostructured materials is explored. The resulting nano-ordered materials exhibit multifunctional and adaptive properties, which can be tailored by the information within monomeric peptide sequences as well as the emerging properties upon their self-assembly. In light of these, design, synthesis and characterization of the prototypes of nanostructured functional materials are described in the context of regenerative medicine and biomineralization.