Computation of surface fields excited on arbitrary smooth convex surfaces with an impedance boundary condition
Empedans sınır koşulu olan rastgele dışbükey yüzeylerdekı yüzey alanlarının hesaplanması
- Tez No: 312872
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. VAKUR BEHÇET ERTÜRK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 149
Özet
Askeri ve ticari uygulamalarda konformal antenlerin kullanımının artmasına bağlı olarak, malzeme ile kaplı mükemmel elektrik iletken (PEC) yüzeyler üzerinde bir akım dağılımı ile oluşturulan yüzey alanları üzerindeki çalışmalar daha önemli hale gelmektedir. Bu yüzey alanları konformal yarık veya açıklık antenlerin karşılıklı kuplajının verimli bir şekilde hesaplanmasında olduğu kadar uçaklar, füzeler, mobil baz istasyonları, v.b. üzerine monte edilebilir konformal antenler veya anten dizilerinin tasarım ve analizinde yararlıdır. Diğer yandan, empedans sınır koşulu (IBC) ince bir malzeme ile kaplı (veya kısmen kaplı) bir PEC geometriyi modelleyebildiği ve yüzeye teğet elektrik alanlar ile yüzeye teğetmanyetik alanları ilişkilendirerek yüzey alanı probleminin karmaşıklığını azalttığı için yaygın olarak kullanılır.Bu tezde, tekdüzen kırınımın geometrik teorisi (UTD) tabanlı empedans sınır koşuluna sahip rastgele düzgün dışbükey yüzey üzerindeki bir manyetik akım kaynağı ile oluşturulan yüzey alanlarına ilişkin uygun Green fonksiyonu içinyüksek frekans asimptotik formülleştirmesi geliştirilmiştir. UTD tabanlı Green fonksiyonunun son halni elde ederken, silindir ve küre geometrileri yüzey alanı ifadeleri normal, binormal, tanjant [(n,b,t)] koordinatlarında yazılmış ve ıraksama faktörü, Fock parametresi ve Fock tipi entegraller gibi önemli parametreler yüksekfrekanslı dalga yayılımının yerellik özelliğine dayanarak genelleştirilmiştir. Daha sonra rastgele dışbükey empedans yüzey için yüzey alanı ifadeleri, küre ve silindir çözümlerinin sezgisel olarak tanımlanan harmanlama fonksiyonları ile harmanlanarakyazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to an increase in the use of conformal antennas in military and commercial applications, the study of surface fields excited by a current distribution on material coated perfect electric conductor (PEC) surfaces is becoming more important. These surface fields are useful in the efficient evaluation of mutual coupling of conformal slot/aperture antennas as well as in the design/analysis ofconformal antennas/arrays which can be mounted on aircrafts, missiles, mobile base stations, etc. On the other hand, impedance boundary condition (IBC) is widely used in surface field problems because it can model a thin material coated (or partially coated) PEC geometry and reduces the complexity of the surface field problem by relating the tangential electric fields to the tangential magneticfields on the surface.In this dissertation, a uniform geometrical theory of diffraction (UTD)-based high frequency asymptotic formulation for the appropriate Green?s function representation pertaining to the surface fields excited by a magnetic current source located on an arbitrary smooth convex surface with an IBC is developed. In thecourse of obtaining the final UTD-based Green?s function representation, surface field expressions of cylinder and sphere geometries are written in normal, binormal, tangent [(n,b,t)] coordinates and their important parameters such as the divergence factor, the Fock parameter and Fock type integrals are generalizedaccording to the locality of high frequency wave propagation. The surface field expressions for the arbitrary convex impedance surface are then written by blending the sphere and cylinder solutions through blending functions, which are introduced heuristically.