Erzurum yöresinde kurulu karma yem hazırlama fabrikalarının mevcut durumunun belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on determining the present state of mixed-feed preparing factories sıtuated in Erzurum region
  1. Tez No: 312894
  2. Yazar: DENİZ ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erzurum yöresinde karma yem hazırlama fabrikalarının teknik yönden analizini yapmak ve geliştirilmesi üzerine önerilerde bulunmaktır. Bu amaçla, Erzurum'da bulunan yem fabrikalarıyla anket çalışması yapılmış ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, bölgedeki fabrikaların tamamının özel sektöre ait olduğu ve kendi öz kaynaklarının yanı sıra kredi kullanarak faaliyet gösterdiği saptanmıştır. Kapasite kullanım oranlarına bakıldığında büyükbaş-küçükbaş hayvan yemi üreten fabrikaların yüksek kapasite ile çalıştığı, ancak kanatlı yemi üreten fabrikaların kapasite kullanım oranlarına paralel olarak bir ya da iki vardiya çalıştığı tespit edilmiştir. Bölgede faaliyet gösteren fabrikalarda hazırlanan karma yemin toz, pelet ve granül formda üretildiği gözlenmiştir. Yem üretiminde öğütmede kullanılan değirmenlerin bütün fabrikalarda çekiçli değirmen olduğu saptanmıştır. Yem fabrikalarında yem karıştırma işleminde kullanılan karıştırıcılar olarak en yaygın olan yatay karıştırıcılar kullanılmaktadır. Fabrikaların tümünde melaslama ünitesine bulunduğu ve birçoğunun yarı otomatik sistemle çalıştığı saptanmıştır. Erzurum'da bulunan yem fabrikalarında, teknik hizmetlerde %90 oranında Ziraat Mühendisi ve %10 düzeyinde ise Veteriner Hekim bulundurmaktadır. Ayrıca pazarlama ve satışta %80 Ziraat Mühendisi ve %20 oranında ise Veteriner Hekim çalıştırıldığı gözlenmiştir. Erzurum'da faaliyet gösteren karma yem fabrikaları personelini yakın çevredeki yerleşim yerlerinden seçerken kalifiyeli eleman bulmakta zorlandıklarını ortaya konmuştur.Sonuç olarak, Erzurum yöresinde bulunan karma yem fabrikalarının hammadde temini, kalite kontrol, teknolojik gelişme ve ürün akış sistemi gibi önemli sorunları olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make suggestions on technically analysing the mixed feed preparing factories in Erzurum region and developing them. For this reason, a survey has been conducted in feed factories situated in Erzurum and the information gathered has been evaluated. According to survey results, it has been determined that all the factories in the region belong to private sector and operate by using credit as well as their own equities. Considering the capacity utilization rate, it has been obvious that the factories that produce feed for bovine and ovine operate with high capacity while the ones or two shifts corresponding to the capacity utilization rates. It has been observed that the mixed feed prepared in the factories operating in the region is produced in the form of powder, pellets and granules. It has been determined that the mills that are used for pulverization in feed production in all factories are hammer mills. Commonly found horizontal mixers are used as the mills that are utilized in mixing process in feed factories. It has been clear that there are pelleting units in all factories and most of them operate with a semi-automatic system. In the factories in Erzurum, agricultural engineers exist at the rate of 90% and veterinarians at the rate of 10% in technical services. Also it has been observed that, in marketing and selling area, agricultural engineers exist at the rate of 80% and veterinarians of the rate of 20%. It has been revealed that mixed feed producing factories operating in Erzurum have difficulty in finding qualified workers while choosing their staff from the settlements nearby.As a conclusion, it has been revealed that mixed feed factories situated in Erzurum region have important problems such as raw material procurement, quality control, technological progress and the system of product flow.