Hidrograf ayrıştırma yöntemleri ve Çoruh Havzası'nda uygulanması
Hydrograph separation methods and its implementation at Çoruh Basin
- Tez No: 312925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, literatürde kabul görmüş hidrograf ayrıştırma yöntemlerini derlemek ve Çoruh Havzası'ndaki günlük akım verilerine uygulamaktır. Bu amaç doğrultusunda literatürdeki hidrograf ayrıştırma yöntemleri grafik, analitik ve kimyasal yöntemler olmak üzere 3 grupta toplanmıştır. Bunların içerisinden analitik yöntemlerden olan dijital filtreleme ve Eckhardt yöntemi seçilerek Çoruh Havzası'ndaki 2304, 2305, 2315, 2316, 2320, 2321, 2322, 2323 ve 2325 no'lu akım gözlem istasyonlarının günlük akım verilerine uygulanarak taban akışı değerleri ve taban akışı indeksleri elde edilerek, sonuçları korelasyon analiziyle karşılaştırılmıştır.Bu inceleme sonucunda, dijital filtreleme ve Eckhardt yöntemi ile elde edilen taban akışı değerlerinin ve taban akışı indekslerinin birbirine yakın olduğu görülmüştür. Korelasyon analiz sonuçları incelendiğinde ise, toplam akım ve dijital filtreleme yöntemi ile elde edilen taban akışı arasında daha yüksek bir korelasyon görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compile hydrograph separation methods accepted in the literature and implement it to the daily flow data at Çoruh River Basin. For this purpose, hydrograph separation methods in literature were gathered in three groups as graphic, analytical and chemical methods. Of these methods, digital filtering and Eckhardt methods that are analytical methods were chosen, they were applied to daily flow data from 2304, 2305, 2315, 2316, 2320, 2321, 2322, 2323 and 2325 numbered observation stations within the Çoruh River Basin, base flow values and base flow index were obtained, and the results were compared with correlation analysis.As a result of this examination, the base flow values and the base flow index obtained by digital filtering and Eckhardt method are found to be close to each other. From the analysis of the results of correlation, a high correlation was determined between the base flows obtained by total flow and digital filtering.