Determination of wastereceiving capacity of İzmit bay
  1. Tez No: 3991
  2. Yazar: AYŞENUR UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT BALKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET İZMİT KÖRFEZİNİN ÖZÜMLEME KAPASİTESİNİN TAHMİNİ U?URLU, Ayşenur Yüksek Lisans Tezi, Çevre Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Turgut BALKAŞ Eylül 1988,. 105 sayfa Bu tez çalışmasında İzmit Körfezinde kirliliğe neden olan başlıca kirletici kaynaklar ve bunların körfeze verdikleri yükleri incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda körfezde endüstri ve nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu doğu körfez ele alınmıştır. Şu anda kirli-ötrofik bir göl niteliğinde olan doğu körfezde kir lenmenin nedenleri, körfezin oşinografik, topografik ve hidrograf ik du rumu göz önüne alınarak araştırılmış, kritik kirleticiler belirlenmiş tir. Körfez suyunun yanında taban sedimanında da ölçümler gerektiği ve yeterli bilgi edinilemediği için, bu çalışmada toksik metaller ve askıda katı maddeler dikkate alınmamıştır. Çalışmalar körfezde kritik olan BOD 5 ve besin maddeleri (azot ve fosfor) üzerinde yoğunlaştırılmış ve bu pa rametrelere bağlı olarak körfezin özümleme kapasitesi hesaplanmıştır. Körfezde yerleşimlerin dışında körfeze en fazla kirlilik yükü veren ve doğu körfezde bulunan SEKA kağıt fabrikası atıksularının taşıdığı - v -kirlilik yükleri incelenmiş olup evsel ve endüstrilerin yarattığı kirli liğin önlenmesi için alternatifler getirilmiştir. Anahtar kelimeler : İzmit Körfezi, doğu körfez, atıksu, deniz kir liliği, özümleme kapasitesi, kirlilik yükü, kirlilik kontrolü. - vı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF WASTE RECEIVING CAPACITY OF IZMIT BAY U?URLU, Ayşenur M.Sc. in Environmental Engineering Supervisor: Prof.Dr. Turgut BALKAŞ September 1988, 105 pages In this study the major sources that cause pollution in Izmit Bay and their pollutional loads are investigated. And it is intensified on Eastern Part of the Bay that receives the major part of the industrial and the domestic waste waters. The main reasons that cause pollution in the eastern bay (as a pol- luted-eutrophic lake) are investigated by taking care of the ocean- ographical, topographical and hydrographical situation in the Bay. And also the critical pollutional parameters are determined. In this study toxic materials and suspended solids are not investigated, since they require measurements in sediments and also due to the lack of informa tion. The studies are intensified on BOD, and nutrients (nitrogen and 5 phosphorus). And the waste receiving capacity of the bay is determined according to these parameters. Besides the settlements around the bay, SEKA pulp and paper factory - iii -that give the major part of the organic load to the bay is investigated. And appropriate alternatives for preventing the pollution caused by industries and settlements are proposed. Key Words : Izmit Bay, Eastern Bay, wastewater, marine pollution, assimilation capacity, pollutional load, pollution control. IV -