Enerji ayrımlı x- ışını flöresans spektrometresiyle kestelek bor atığı ve boraks ile katkılandırılan çeşitli yapı malzemelerinin transmisyon katsayılarının ölçülmesi
Measurement of the transmission factor of various construction material mixed with kestelek boran waste and borax with energy dispersive x- ray fluorescence spektrometer
- Tez No: 312934
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH Z. ERZENEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada enerji ayrımlı X-ışını flöresans spektrometresi kullanılarak çeşitli yapı malzemeleri ile birlikte farklı oranlarda bor ve şlam katkılandırılarak hazırlanan numunelerin transmisyon katsayıları deneysel olarak ölçülmüştür. Spektrumlar Si(Li) dedektörle Camberra DSA-1000 spektrum analizörü kullanılarak elde edilmiştir. Si(Li) dedektörünün enerji rezolüsyonu 5,9 keV'de 160 eV'tur. Deneyde Am-241 radyoaktif nokta kaynağının yayınladığı 59,5 keV'lik fotonlar kullanılmış ve bu fotonlar için numuneli ve numunesiz ölçümler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, we measured the experimental transmission coefficent of samples that prepared as mixed with different ratio of borax and slime together with various construction material by using energy dispersive X-ray fluorescence spektrometer(EDXRFS). Spektra obtained by using Si(Li) dedector is 160 eV at 5.9 keV. In experiment,we used 59.5 keV photon radiated from the radioactive point source and for this photons, we got measurements with sample and without sample