Farklı azot dozlarında yetiştirilen marulda(Lactuca sativa L.) Paenibacillus polymyxa uygulamalarının verim, bitki gelişimi ve besinelementi içeriğine etkisi
The effect of fixing bacteria (Paenibaciillus polymyxa) on plant growth, mineral content and yield of lettuce (Lactuca sativa L.) grown in different nitrogen doses
  1. Tez No: 312950
  2. Yazar: FATİH TUNAHAN AKBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kimyasal gübrelerin sürekli kullanımı topraktaki biyokimyasal döngüyü olumsuz etkilemektedir. Kimyasal gübrelerin artan maliyeti ve çevreye olumsuz etkisinden dolayı toprak verimliliğini arttırmak ve bitki beslemeyi iyileştirmek amacıyla bitki büyümesini teşvik edici rizobakterilerin (BBTB) kullanımı gün geçtikçe artmakta ve bu kapsamda etkinliği bulunan bakteri türlerinin araştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu araştırma farklı azot dozlarında yetiştirilen marulda (Lactuca sativa L.) Paenibacillus polymyxa uygulamalarının verim, bitki gelişimi ve besin elementi içeriğine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Atatürk Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait sebze serasında bakteri uygulanan tohumlardan elde edilen fideler, Atatürk Üniversitesi Tarımsal Araş. ve Yay. Müdürlüğüne ait 4 nolu deneme alanında tam şansa bağlı bloklar deneme desenine göre hazırlanan parsellere şaşırtılmıştır, çalışmada marul yetiştiriciliğinde uygulanan kültürel işlemler dikkate alınmıştır. Tohumdan aşılanan Paenibacillus polymyxa bakteri ırkının 0, 5, 10, 15, 20 kg/da N dozlarında yetiştirilen marulda (Lactuca sativa L.) verim, bitki gelişimi ve besin elementi içeriğine (N, P, K, Ca, Mg, S, Fe, Cu, Mn, Zn, Na) olumlu etkileri belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda bakteri uygulamalarının kontrol uygulamalarına kıyasla farklı azot dozlarında yetiştirilen marulda verim, bitki gelişimi ve besin elementi içeriğinde önemli düzeyde artış sağladığı belirlenmiş ve kimyasal gübre kullanımını sınırlandırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of fertilizers, including chemical fertilizers and manures, to enhance soil fertility and crop productivity has often negatively affected the complex system of the biogeochemical cycles. The search for plant growth-promoting rhizobacteria (PGPR) that improve soil fertility and enhance plant nutrition has continued to attract attention due to the increasing cost of fertilizers and some of their negative environmental impacts.The objective of this study was to determine the effect of fixing plant-growth-promoting rhizobacteria, Paenibacillus polymyxa RC14 on growth, yield, nutrient uptake and nutrient use efficiency of lettuce grown in reduced rates of inorganic N fertilizer. The study has demonstrated that PGPR inoculation can improve growth, yield, plant uptake of nutrients and thereby increase the use efficiency of applied chemical fertilizer in lower ratios of nitrogen. The results suggest that PGPR-based inoculants can be used and should be further evaluated as components of integrated nutrient management strategies.