Nikel (Ni) uygulaması yapılan çilek bitkilerinde salisilik asit (Sa) ön uygulamalarının etkileri
Strawberry plants grown in soil application of salicylic acid applied to the front on the effect of nickel (Ni)
- Tez No: 312951
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EŞİTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü serasında Fern çilek çeşidi ile yapılan çalışmada, NiCl2 3 farklı dozu (0.0, 0.5, 1,0 mM) ile Salisilik asidin 3 farklı (0.0, 0.5, 1.0 mM) dozunun tek veya kombine uygulanmalarının stoma iletkenliği, protein, klorofil miktarları, bitki besin elementi içeriği (N, P, K, Ca, Mg, Na, Cl, Fe, Cu, Mn ve Zn) ve bitki gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede tek başlarına yapılan NiCl2 ve SA uygulamalarının stoma iletkenliğini kontrole göre azalttığı saptanmıştır. Stoma iletkenliğine benzer şekilde klorofil miktarı da her ölçüm zamanında NiCl2 uygulaması ile azalma göstermiştir. Denemede çilek bitkilerine SA ve NiCI2 uygulamaları yaprakta protein miktarını istatistiki anlamda önemli seviyede etkilemiştir. En yüksek protein miktarı 1345,2 ile 1,0 mM SA+0,0 mM NiCl2 uygulamasında belirlenirken, en düşük miktar 810,5 ile 0,5 mM SA +0,5 mM NiCl2 uygulamasında olmuştur. Uygulanan NiCl2 konsantrasyonu arttıkça kök ve sürgünde N miktarı azalmıştır. Uygulanan nikel konsantrasyonunun artması yaş sürgün ağırlığını, kuru sürgün ağırlığını, yaş kök ağırlığını ve kuru kök ağırlığını önemli derecede azaltmıştır. En yüksek kök uzunluğu 18,0 cm ile 0,0 mM SA+1,0 mM NiCl2 uygulamasında tespit edilmiştir. En yüksek kuru kök ağırlığı 3,15 g, en yüksek yaş kök ağırlığı 9,60 g, en yüksek kuru sürgün ağırlığı 2,80 g ve en yüksek yaş ağırlık 5,83 g olarak 1,0 mM SA+0,0 mM NiCl2 uygulamasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, made with strawberry cultivar Fern in Ataturk University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture greenhouse effects of alone or combination applications of three different doses of salicylic acid (0.0, 0.5, 1.0 Mm) with three different doses of NiCl2 (0.0, 0.5, 1,0 Mm) were searched on stoma conductance, protein, chlorophyll amounts, plant growth and nutrient element content of plant (N, P, K, Ca, Mg, Na, Cl, Fe, Cu, Mn and Zn). In the experiment was found to decrease stoma conductance in NiCl2 and SA applications when compared to control. The amount of chlorophyll in a similar manner stoma conductance was showed decrease with NiCl2 application at all measurement times. SA and NiCI2 applications strawberry plants statistically influenced at significant level the amount of protein in leaves in the experiment. While the highest amount of protein was determined in application of 1.0 mM SA+0.0 mM NiCl2 with 1345.2, the minimum amount been with 810.5 in application of 0,5 mM SA+0,5 mM NiCl2. The amount of N decreased in the root and shoot with increasing concentration of applied NiCl2. Increasing of the concentration of applied nickel was significantly reduced to the weight of wet shoot, dry shoot, wet and dry root. The highest length of root was detected in application of 0,0 mM SA+1,0 mM NiCl2 with 18.0 cm. The highest weight of dry root 3.15 g, the highest weight of wet root 9.60 g, the highest weight of dry shoot 2.80 g and the highest weight of wet shoot 5.83 g was determined in application of 1,0 mM SA+0,0 mM NiCl2.