Strateji oyunları ve renkli hecelerle yapılan etkinliklerin okuma ve anlama güçlüklerinin giderilmesine etkisi
The effect of strategy games and activities with colored syllables on the elimination of reading and comprehension difficulties
- Tez No: 881748
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Oyun, çocukların keyif alacağı ve aynı zamanda öğreneceği bir aktivitedir. Oyun; sosyal, fiziksel, duygusal, zihinsel, psikomotor ve dilsel gelişim alanı gibi birçok gelişim alanını etkiler. Oyun evde aileler tarafından tercih edilen fakat eğitim ortamlarında ağırlıklı olarak okul öncesi dönemde kullanılan bir araçtır. Erken çocukluk döneminden itibaren ilkokul yıllarında oyun temelli öğretimin kullanılması, öğrencilerde okula yönelik tutum ve davranış değişikliğini olumlu yönde etkilediği ve öğrencilerin bu davranış değişikliğinin akademik performanslarını dolaylı yoldan etkilediği düşünülmektedir. Eğitim ve öğretimin temeli olan ilkokul yıllarının başarılı şekilde geçiren çocuklar ilkokuldan mezun olduktan sonra ardından gelecek olan eğitim-öğretim hayatında da akademik ve sosyal başarılarını devam ettirmektedirler. Akademik hayatın ilk evresi olan okuma ile ilk aşama tamamlanmış olur. İlkokul birinci sınıfta müfredattaki“e”ve“l”sesleri verildikten sonra öğrencinin bu sesleri birleştirmeleri beklenir. İlk ses grubu olan“e,l,a,k,i,n”bittiği zaman ise öğrencilerden bu harflerin oluşturduğu kelimeleri, cümleleri akıcı okuması beklenir. Ardından diğer ses gruplarındaki harfleri tanıtarak okuma süreci tamamlanır. Öğrenciler bu sistemle okuma eylemini verilen ilk harften son harfe kadar öğrenerek gelirler. Öğrencilerin tüm harflerle oluşturulmuş kelimeleri okuması, okurken hecelerine doğru şekilde ayırması beklenir. Çünkü yanlış hecelenen kelimenin anlaşılması da güçleşir. Yanlış hecelenen kelime okunduğunda cümleyi anlamanın zorlaştığı ve bu şekilde sayfalarca metin okunduğunda da anlamlı okuma yapılmadığı düşünülür. Doğru heceleme yapmak okuduğunu anlama sürecinin temelini oluşturur. Öğrencilerden okudukları kelimeler ardından metinleri okuması, anlamlandırması ve anlamlandırma sürecini tamamlanması beklenir. Bazı öğrenciler bu anlamlandırmayı tamamlarken bazı öğrenciler ise sesleri tanıyamaz haldedirler ve dolayısıyla anlamlandırma sürecine geçemezler. Bu araştırma, strateji oyunları ve renkli hecelerle yapılan etkinliklerin okuma ve anlama güçlüklerinin giderilmesine etkisinin incelenmesi için yapılan nicel bir araştırmadır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından deneysel desen modellerinden ön test- son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Van ilinin Özalp ilçesinde bulunan bir ilkokulun 3. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci yarıyılında gerçekleştirilmiştir. Okulda üç adet üçüncü sınıf bulunmaktadır. Bu araştırma deney grubunda 22, kontrol grubunda 22 olmak üzere toplam 44 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilere uygulanan ön test sonrasında hata sayıları belirlenerek eşitlik sağlanmaya çalışılmıştır. Bu şekilde 1. grup deney grubu, 2. grup ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Strateji oyunları ve renkli heceli etkinliklerin uygulanması için son 3 saat belirlenmiştir. Uygulama 1.saat Serbest Etkinlik, 2. ve 3. saat Beden Eğitimi ve Oyun dersi olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada strateji oyunları ve renkli hece etkinliklerinin okuma ve anlama yeteneği üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla, ilişkisiz örneklemler için t-testi uygulanmıştır. T–testi sonucuna göre Türkçe derslerinde mevcut programla öğretim yapılan sınıftaki öğrencilerin test performans ortalaması ile strateji oyunları ve renkli hece etkinliklerinin uygulandığı sınıfta bulunan öğrencilerin test performans ortalaması arasında anlamlı bir fark görülmüştür. Bu durumda strateji oyunları ve renkli hece etkinlikleri kullanmanın okuma ve anlama üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu söylenebilir. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin aldıkları ortalama öntest ve sontest puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Bu farklılık son test lehinedir. Buna göre deney grubundaki öğrencilere uygulanan deneysel işlemin etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Play is an activity that children will enjoy and learn at the same time. Play affects many areas of development, such as social, physical, emotional, mental, psychomotor, and linguistic development. Play is a tool that is preferred by families at home, but is mainly used in preschool periods in educational settings. It is thought that the use of game-based teaching in elementary school years from early childhood has a positive effect on students' attitudes and behavior change toward school, and this behavior change indirectly affects students' academic performance. Children who have successfully spent their primary school years, which are the basis of education and training, continue their academic and social achievements in educational life after graduating from primary school. The first phase is completed with reading, which is the first stage of academic life. After the“e”and“l”sounds are given in the curriculum of the first grade of elementary school, the student is expected to combine these sounds. When the first sound group“e,l, a,k, i, n”is completed, students are expected to read fluently the words and sentences formed by these letters. Then the reading process is completed by introducing the letters in the other sound groups. Students come by learning the reading action from the given first letter to the last letter with this system. Students are expected to read words formed with all letters, and correctly separate them to their syllables while reading. Because it also becomes difficult to understand the Word which is incorrectly spelled. It is thought that when the incorrectly spelled word is read, it becomes difficult to understand the sentence, and when pages of text are read in this way, meaningful reading is not performed. Making the correct spelling constitutes the basis of the reading comprehension process. Students are expected to read the texts, make sense of them, and complete the process of making sense of them after the words they read. While some students complete this meaning-making, some students are unable to recognize sounds and therefore cannot proceed to the meaning-making process. The research is quantitative research which is made to examine the effect of strategy games and activities performed with colored syllables on the elimination of reading and comprehension difficulties. In the research, a semi-experimental pattern with a paired control group of pre-test-post-test experimental pattern models from quantitative research approaches was applied. 3rd grade school of a primary school located in the Özalp district of Van province was occured the study group of the examination. The research was carried out in the second semester of the 2021-2022 academic year. There are three third grades in the school. This research was conducted with a total of 44 students, 22 in the experimental group and 22 in the control group. In the research, it was tried to ensure equality by determining the error numbers after the pre-test was applied to the students. In this way 1. group experimental group, 2. the group was determined as the control group. The last 3 hours have been set for the implementation of strategy games and colorful syllabic activities. Application 1. hour Free Event, 2. and 3. hours was carried out in such a way that it was a Physical Education and Game lesson. In this study, the t-test was applied for unrelated samples in order to determine whether strategy games and colored syllable activities have a significant effect on reading and comprehension ability. According to the T-test results in Turkish lessons, there was a significant difference between the test performance average of the students in the classroom where the current program is taught and the test performance average of the students in the classroom where strategy games and colored syllable activities are applied. this case, it can be said that using strategy games and colorful syllabic activities has a significant effect on reading and comprehension. As a result of the research, there is a statistically significant difference between the average pretest and posttest scores obtained by students who are in the experimental and control group. This difference is in favor of the final test. Accordingly, it can be said that the experimental procedure applied to the students in the experimental group is effective.