Yeni pirazol türevi içeren polimer esaslı membranların hazırlanması, karakterizasyonu ve uygulamaları
Preparation, characterization and applications of new pyrazole derivative-containing polymer-based membranes
- Tez No: 945828
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDAHMET ÇAY, PROF. DR. MEHMET SONER ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında laboratuvar koşullarında, piridin-2-amin ile işlevselleştirilmiş tiyadiazol türevi bileşik kullanılarak pirazol-modifiye polimerik membranlar (Py@PIM) hazırlanmış ve membranların karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen Py@PIM'ın hedef eser metal iyonlarının, taşınımı ve ayırma süreçlerinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Taramalı elektron mikroskobu (SEM), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektrometresi (FT-IR) ve termogravimetrik analiz (TGA) uygulamalarıyla, geliştirilen Py@PIM'ın yapısı ve yüzey morfolojisi incelenmiştir. Ayrıca, Py@PIM kullanılarak yapılan uygulamalarda, Donnan diyaliz sistemi kullanılarak elde edilen taşınımın, ICP-OES yardımıyla nicel olarak hesaplanmaları gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama sonucu taşınım ile birlikte hesaplanan akış hızı değerleri (J), transfer katsayısı (k), geçirgenlik katsayısı (P) ve geri kazanım değerleri (RF) neticesinde yapılan değerlendirmeye göre, Py@PIM'ın hedef eser metallerden Pb, Ni, Co ve Cd için başarılı bir şekilde kullanılabileceği gözlemlenmiştir. Buna paralel bir şekilde, Py@PIM'ın kararlılığı ve kullanılabilirliği yapılan deneylerle doğrulanmıştır. Sonuç olarak, yapılan deneyler ve hesaplamalar ışığında, taşıma ve ayrışma işlemlerinin hedef başarım sıralamaları Pb(II)> Ni(II)> Co(II)> Cd(II)> Cu(II) şeklinde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research conducted under laboratory conditions, the pyridine-2-amine functionalized thiadiazole variety was used for this experiment, and by preparing the developed pyrazole-modified polymeric membranes (Py@PIM) and characterizing the membranes, their usability in transport and separation processes for target trace metal ions was investigated. The structure and surface morphology of Py@PIM developed by scanning electron microscopy (SEM), Fourier transform infrared spectrometry (FT-IR) and thermogravimetric analysis (TGA) applications were studied. In addition, in the Py@PIM trial studies, quantitative calculations of the transport obtained using the Donnan dialysis system were performed with the help of ICP-OES. According to the evaluation made as a result of the flow rate values (J), transfer coefficient (k), permeability coefficient (P) and recovery values (RF) calculated together with the transport as a result of this application, the suitability of using Py@PIM for target trace metals Pb, Ni, Co and Cd and the success of the transport process were determined. In parallel, the success of Py@PIM in terms of stability and reusability is also constant, as can be seen by the experiments conducted. In the light of the experiments and calculations, the order of success of the transportation and decomposition processes was observed as Pb(II)> Ni(II)> Co(II)> Cd(II)> Cu(II).