Yaprak yayların bilgisayar destekli yorulma analizi
Computer aided fatigue analysis of leaf springs
  1. Tez No: 312986
  2. Yazar: ONUR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı yaprak yayların sonlu elemanlar yöntemi ile yorulma analizlerinin yapılması ve çıkan sonuçlara göre yeni tasarımlar yapılmasıdır. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan yaprak yayların, tarım sektöründe toprak işleme amacıyla kullanılan yaylı ayaklara adapte edilerek malzeme, üretim ve işçilik maliyetlerini düşürerek nasıl daha ekonomik üretim yapılabileceği üzerinedir. Yaprak yayların ve toprak işleme ayaklarının malzemesi 55Cr3 çeliktir. Numune yaprak yayların ve ayakların laboratuar şartlarında yorulma deneyleri yapılarak sınır değerleri görülmüştür. Bu bilgiler ışığında yeni tasarım yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is making fatigue analysis of leaf spring using finite element method and creating new designs according to these results. It is about how to make more economical manufacture with minimize material, manufacture, worker costs as a result of adapted leaf springs - which are commonly used in our country ? and tillage shank - which used for tillage ? The material of leaf spring and tillage shank is 55Cr3 steel. After finishing fatigue tests of leaf springs and shanks in laboratory, according to these results new design created.