Tekstil sektöründe enerji tasarrufu olanaklarının araştırılması ve uygulanması
Investigation of energy saving apportinities in the textile sector and an application
- Tez No: 312987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ülkemizin enerji ihtiyacının büyük bölümünün ithalat yoluyla karşılandığı bilinen bir gerçektir. Enerjinin kullanım noktalarına bakıldığında sanayi sektörleri içerisinde en yoğun kullanım oranı olarak, tekstil sektörü ilk sıralardadır. Özellikle 1990-2000 yılları arasında, oluşturulan teşvik ve desteklerle çok hızlı bir büyüme süreci yaşayan tekstil sektörü özellikle bazı illerde yoğunlaşmıştır. Bu hızlı ve kontrolsüz büyüme beraberinde enerji harcımı açısından verimsizliği de getirmiştir.Yapılan çalışmada, tekstil üretim hatları ve makinalarının enerji harcamaları incelenerek enerji tasarrufu yapılabilecek alanlar tespit edilmiştir. Makina ve proses bazında teorik hesaplar yapılarak, geri kazanılabilecek enerji miktarı hesaplanmıştır. Yapılacak çalışmalar değerlendirilirkenbütçesi ve amortisman süresi dikkate alınarak seçim yapılmıştır.Yapılan enerji tasarrufu çalışmaları sonucunda ciddi düzeyde enerji kazanımı sağlanmıştır.Bu çalışma, uzun yıllar Türkiye' nin önde gelen en büyük entegre tekstil tesisi için enerji tasarrufu olanakları araştırılmış ve aynı zamanda uygulanmış olması nedeniyle önem taşımaktadır.Örnek alınan bir fabrikadan yola çıkılarak yapılan bu çalışma tekstil sektöründe çalışan diğer mühendis ve teknik elemanlar için de bir yol gösterici olması beklenmektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: enerji geri kazanımı, tekstil ve enerji , enerji tasarrufu.
Özet (Çeviri)
A large part of our country's energy needs supplied by imports is known fact. Textiles sector is the most energy consumption intense industrial sector. Textiles sector by encourages and supports is very fast developments in some provinces between 1990 and 2000.This fast and uncontrolled development causes inefficient energy consumption This study, textile production lines and machines energy expenditure was determined by examining, areas for energy savings. The amount of recoverable energy was calculated by theoretical calculations for each machine and process. Evulation of studies were selected taking into studies? budget and amortization periods. As a result, energy savings studies achieved a serious level in energy recovery.This study, researched the possibilities for energy savings for the largest and leading integrated textile plant in Turkey for many years. As the same time important they were applied studies.This study conducted on the basis of a sample factory will be guide for engineers and technical staff working in the textile sector.KEYWORDS : energy recovery, textile and energy, energy savings.