GYTE Çayırova kampüsü zemininin eşdeğer lineer analiz yöntemi kullanılarak davranış analizlerinin değerlendirilmesi
The estimation of site response analysis of G.I.T. campus soil by using equivalence linear analysis method
  1. Tez No: 313010
  2. Yazar: TÜRKER ÇOKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SİYAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Depremler esnasında zemin davranışının analizi çok önemlidir. Zeminlerin yerleşimleri, kombinasyonları, tabakalanma durumları gibi birçok etken deprem yer hareketi özelliklerini değiştirebilir. Bu değişimin ne kadar olduğu ve hangi parametrelerden ne ölçüde etkilendiği bu çalışmanın temelini oluşturmuştur. Bu çalışma kapsamında Eşdeğer Lineer Analiz yöntemi detaylı olarak incelenmiş, bir boyutlu zemin tepki analizleri için bu yöntemi kullanan SHAKE2000 yazılımı kullanılmıştır. İdealize zemin profilini oluşturmak için GYTE Malzeme Bilimi ve Mühendisliği'nin yeni binasının inşaatı için yapılan sondaj sonuçları ve zemin etüt raporu kullanılmış; ilk 15 m. sondaj sonuçlarından alınmış olup; 55 m. derinliğe kadar zemin kesiti tahmini olarak belirlenmiştir.Belirlenen zemin kesitine, SHAKE2000 programı kullanılarak çeşitli deprem hareketleri uygulanmış ve yüzeydeki zemin davranışları belirlenmiştir. Aynı deprem kaydının anakayadaki ve yüzeydeki ivmeleri karşılaştırılmış ve sonuçlar grafiklerle sunulmuştur. Bu işlemler sonucunda, Çayırova Kampüsü zeminin deprem hareketlerinden nasıl etkilendiği ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre elimizdeki mevcut zemin profili deprem etkisini yüzeyde yaklaşık üç kat amplifiye etmiştir.
Özet (Çeviri)
The analysis of site response during earthquakes is very important. The layouts, combinations, bedding states of the soil may change the earthquake ground motion characteristics. The amount of this change and how much each parameter affects it constitutes the basis of this study. In the scope of this study, Equivalent Linear Analysis method is elaborately examined; SHAKE2000 is utilized for one dimensional site response analyses which uses the equivalent linear method in its computations. The SPT and laboratory test results obtained for G.I.T Material Science and Engineering?s new building?s construction is used for the first 15 m. while the lower 55 m. part is determined approximately.Various earthquake motions are applied to the designated soil profile in SHAKE2000 and the responses of this site after these cyclic loadings are determined. The acceleration of the same earthquake record on the bedrock and the surface are compared and explained with charts. As a result of these studies, it is tried to be predicted how the GIT Çayırova Campus soil profile affects the earthquake motion. The results indicate that the existing soil profile amplifies the earthquake record approximately three times.