Vergi borcu nedeniyle yurt dışına çıkış yasağı
Ban on travelling abroad due to a tax liability
- Tez No: 313090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Vergi borcu bulunanların yurt dışına çıkışının alacaklı tahsil dairesinin talebi üzerine ilgili makamlarca engellenmesini ifade eden vergi borcu nedeniyle yurt dışı çıkış yasağı, vergi yükümlüsünün temel hak ve özgürlükler arasında yer alan seyahat özgürlüğünün kısıtlanması sonucunu doğuran bir idari işlemdir. Bu nedenle seyahat özgürlüğünü kısıtlayan bu işlemin, meşru ve ölçülü olarak yapılıp yapılmadığı hukuk devleti uygulaması açısından irdelenmesi gereken bir konudur. Bu bağlamda tezin ilk bölümünde, seyahat özgürlüğü ve yurt dışına çıkış özgürlüğüne ilişkin genel açıklamalara, yurt dışına çıkma özgürlüğünün temel hak ve özgürlükler bağlamında uygulama alanlarına ilişkin tespitlere, bu uygulamaların Anayasa ve uluslararası hukuk açısından değerlendirilmesine yer verilmiştir. İkinci bölümde, yurt dışına çıkış yasağının kavramsal açıdan değerlendirmesi yapılmış ve yurt dışına çıkış yasağı uygulaması kapsamına giren kamu alacakları, yurt dışına çıkış yasağı uygulamasının koşulları, yurt dışına çıkış yasağının konulmasında usul ve tebliğ, yurt dışına çıkış yasağını kaldıran haller, vergi borcundan dolayı yabancıya yurt dışı çıkış yasağının uygulanması, tüzel kişilerde yurt dışı çıkış yasağının uygulanması, yurt dışına çıkış yasağına ilişkin işlemlerde idarenin sorumluluğu, yurt dışı çıkış yasağına karşı açılan davalar, yurt dışına çıkış yasağının anayasaya aykırılığı sorununa ilişkin konulara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ban on travelling abroad due to a tax liability refers to an administrative action preventing any taxpayer who has a tax liability from travelling abroad by the relevant competent authorities upon request of the relevant tax office and that results in the restriction of freedom to travel which is inherent to the concepts of human rights and represents one of the fundamental rights and freedoms. Therefore, it needs to be carefully scrutinized whether or not this administrative action imposing a restriction on freedom to travel has been taken in an accurate, lawful and reasonable manner in terms of the state of law. In this sense, in the first section of the thesis it is focused on general explanations about the freedom to travel and freedom to leave the country and determinations on application fields of the freedom to leave the country with respect to fundamental rights and freedoms and assessment of these applications in terms of the Constitutional Law and international law. Whereas, on the other hand, in the second section of the thesis an evaluation is made on the ban to travel abroad from a conceptual point of view and it is addressed to public receivables which are included within the scope of the application of the ban to travel abroad, terms and conditions of the application of the ban to leave the country, communiqués and rulings regarding the ban to travel abroad, circumstances leading to removal of the ban to travel abroad, application of imposing a ban on foreign nationals to travel abroad due to a tax liability, application of imposing a ban on legal entities/corporate bodies to travel abroad, duties and responsibilities of the Authority for the application and procedures regarding the ban, lawsuits filed against the ban to travel abroad, issues related to claims arguing that the ban to travel aboard constitutes a violation of the Constitutional Law.