Pasaport sahteciliği
- Tez No: 90156
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
56 VII. ÖZET Haklarında kanuni işleme başlanan kimseler, işlediği suç nedeniyle cezası kesinleşmiş ancak henüz yakalanamamış kimseler, uyuşturucu ve silah kaçakçıları, devlete vergi borcu olanlar ile terör suçluları yurt dışma kaçışı bir kurtuluş olarak görmektedir. Büyük çoğunluğu az gelişmiş ülkelerden olmak üzere yabancı uyruklu kimseler de yasal olmayan şekilde ülkemize giriş yapmaya çalışmaktadır. Çeşitli yasal nedenlerle yurt dışına çıkışları yasaklanan kimselerin amaçlarına ulaşmak için yasal olmayan yollardan pasaport temini için her türlü çareye başvuracakları doğaldır. Suç oranlarındaki artış, ulaşım yollarındaki teknolojik gelişmeler, bazı ülkelerin suçluların yaşam idamesindeki cazip uygulamaları gibi nedenler pasaport sahteciliğinde de artışa neden olmuştur. Pasaport sahteciliğinin cesaret arttırıcı daha büyük boyutlara ulaşmadan önlenebilmesi amacıyla sahtecilik olaylarının gruplandırılmış başlıklar altında incelenmesi ile pasaport tayin ve kontrol noktalarında görevli personelin dikkat etmesi gereken hususlar tez kapsamı içerisinde incelenmiştir. İnceleme neticesinde pasaport sahteciliğinin, kısa ve orta vadede gerçekleştirilebilecek teknik imkânlar ve sahte nüfus belgesi düzenlenmesine mani olucu önlemler İle minimum düzeye indirilebileceği sonucuna varılmıştır. Çok fazla malî imkân gerektirmeyen kontrol noktalarının gelişmiş ekipmanlarla donatılma işlemlerine başlanılması ile pasaport şubelerine teknik donanım takviyesi başlatılmasında yarar olduğu düşünülmüştür. Konu ile ilgili olarak sahte nüfus cüzdanı düzenlenmesinde kastı ve ihmali görülen personel hakkındaki yasal düzenlemelerinde caydırıcı yönden önlemlerin alınması isabetli olacaktır.
Özet (Çeviri)
57 VIII. SUMMARY Presently unarested persons whose committed crimes as soporratif, weopon, smuggling tax debters, terror criminals that their prisonment punishments fixed whose are see the escaping abraad as a indegendency. These kind of persons are coming to our state from abroad by illegal ways and they are from third world countries. By legal reasons their exits for abroad is prahibited that wrom try to handle passports from outlaw ways and can naturally applicate all kind of remedies. Increasing in crime rates is reasoning of technologic developments in transportation, attractive life facilities for criminals in some states, and are being the cause of passport forgery. By the aim of preventation of passport forgey without reaching to encovroging dimesions, the forgey events are grouped in hegadligts and are observed in thesis extent that personels are charged on check points to control passports. In the result of resons of passport forgey that can be prevented by the way of precautions to make fake identification cards and technical facilities are provided in short and middle period. The check points which are not nesessary much financial sources that are equipment with developped technical equipments will be very effective when this project is started. Fake identification card arrangements and whose are paying tolerance in such a forgeries. In addition, the laqeslative preparations about the personels who paid tolerance in identification card forgeries must be observed must be dissvading.