Genel Kamu Hukukunun temel kavramı olarak kamu düzeni
Public order as the basic concept of General Public Law
  1. Tez No: 313094
  2. Yazar: ALTIN ASLI ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Eski uygarlıklarda düzenli bir toplum hayatının kurulması ve korunması için kurallar getirilmiş ve olması gereken toplum düzeni üzerine düşünceler ortaya atılmıştır. Modern bir kavram olarak kamu düzeni, hem devletin egemenlik alanını ilgilendirmekte hem de temel hak ve özgürlüklere koruyucu bir kalkan işlevi görmektedir. Dolayısıyla kamu düzeni bir yandan toplum içinde güvenliğin, esenliğin, sağlığın diğer yandan devletin ve devlet örgütlenmesinin korunmasını ilgilendiren her alandaki düzeninin temelidir.Bugün kamu düzeni; sadece sokak dinginliğinin sağlanması anlamına gelmemekte, aynı zamanda sosyal, ekonomik ve çevresel düzeni de kapsamaktadır. Bunun yanında totaliter, otoriter ya da az gelişmiş ülkelerin siyasal sistemlerinde kamu düzeni kavramı, devletin temel hak ve özgürlüklere müdahalesinin sınırlarını genişletmektedir. Demokratik sistemlerde ise kamu düzeninin korunması, hem temek hak ve özgürlüklerin sınırı hem de bir temel hak ve özgürlüğün, başka bir temel hak ve özgürlük karşısında korunmasını ifade eder.Kamu düzeni kavramı, hukukun birçok dalında kullanılan temel kavramlardan birisidir. 1982 Anayasası'nda kamu düzeni kavramı temel hak ve özgürlüklerin sınırı olarak düzenlenmiştir. Bir sınırlama nedeni olarak kamu düzeninin sınırını ise Anayasanın sözüne ve ruhuna uygunluk, öze dokunma yasağı, yasallık, ölçülülük ilkesi, demokratik toplum düzeninin ve laik Cumhuriyetin gerekleri oluşturmaktadır.Devlet-toplum-birey ilişkilerinin temel taşını oluşturan kamu düzeni toplumun olağan düzenidir. Kamu düzeninin ihlali olağanüstü hallerin nedeni olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the ancient civilizations in order to establish and protect a regular community, life rules have been made and ideas regarding the social order which is needed to be, have been suggested. The public order in modern terms both concerns the sovereignty area of the state and functions as a protective shield for the fundamental rights and freedoms. Accordingly, the public order is the basis of the orders in each sphere which concerns the protection of on one hand the security, well-being, healthiness, on the other hand the state and the organization of the state.Today the public order does not mean only providing the quietness of the street; it also contains social, economical and environmental order. Besides, meaning of the public order notion is used for expanding the borders of state?s intervention to the fundamental rights and freedoms in totalitarian, authoritarian or less developed countries? regimes. In case of the democratic regimes, the protection of the public order implies both the border of the fundamental rights and freedoms and the protection of one fundamental rights and freedoms against other fundamental rights and freedoms.The public order notion is one of the main notions which is used in lots of branches of law. The public order notion in 1982 Constitution was issued as the border of the fundamental rights and freedoms. The border of the public order as a restriction reason is constituted by conformity with the letter and spirit of the Constitution, prohibition of the infringement upon the essence, the legitimacy, principle of proportionality, requirements of the democratic social order and the secular Republic.Public order which constitutes the cornerstone of the state-society-individual relationships is the ordinary order of the society. Infringement of the public order may be the reasons of the state of emergency.