Çevre Hukuku bakımından çevre hakkı
Environmental rights from Environmental Law perpective
- Tez No: 313095
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çevre hakkını konu alan çalışmamızın amacı, haklar kategorisine bu hakkın dahil olup olmamasını sorgulamak değil, hakkın nasıl ifade edilmesi gerektiğini bulmaktır. Bizce çevre hakkı somut olarak talep edilebilir hale gelmiştir. Ulusal ve uluslararası tartışmaların zeminin giderek hakkın niteliğine ilişkin olması da bu savımızı desteklemektedir.Çalışmamızda çevre hakkı, çevre hukukunun bakış açısı ile alınmaktadır. Diğer hukuk dallarından farklı olarak çevre hukuku, bizzat hukuk sistemine ve bu arada tabii olarak haklar kategorisine eleştirel açıdan yaklaşmaktadır. Çevre hakkının ne anlam ifade etmesi gerektiğine ilişkin olarak yapılan çalışmada da bu yöntem benimsenmiştir.Çevre hakkının unsurları, gelişim süreci, kavramsal çerçevesi, uygulamaya aktarılış biçimleri ve uygulamada çevre hakkını algılanışı ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Çevre hakkının hangi şekilde ifade edilmesi gerektiği yönündeki düşüncelerimiz de çalışmamızın sonunda ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study which focuses on environmental right is to figure out the ideal form of expressing the right. In our opinion the environmental rights have already been excepted and recognized. Thus the arguements both in national and international level focuses on the attributes of the right but not on recognition of it.The study takes the environmental law point of view as a guide. Among other law disciplines environmental law has the necessary approach which critises both the law itself and also the category of rights.The aspects of environmental law have been examined under different topics in the study. The evolution of the right and the recognition today has also been mentioned. The study concludes by putting out an answer for the main question about environmental right. How it shall be formalized and recognized?