Assia Djebar'ın L'Amour la fantasia ve La Disparition de la langue Française başlıklı romanlarında sömürgecilik ekseninde dil ve kimlik
- Tez No: 313122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURMELEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Assia Djebar'ın Cezayir'de geçen L'Amour, la fantasia (1985) ve La Disparition de la langue française (2003) adlı romanlarının ağırlıklı olarak Fransız sömürgeciliğini ele aldıkları bilinmektedir. Özellikle, yazarın, L'Amour, la fantasia başlıklı romanında bu eksende yer verdiği yorumlar dikkat çeker. Yazar, söz konusu romanda kendi yaşamı çerçevesinde bir yandan toplumun yaşadığı fiziksel ve manevi çatışmaları gözlemler, bir yandan da bir Fransız gözüyle bakar gibi gözlemlediği geleneksel yaşamı aynı izlek içerisinde verir. Romanın uzamsal sınırı olan Cezayir'de Cezayirlilerin Fransa'ya bakışını ve hakkında yaptığı yorumları hem kendi ağzından hem de Cezayirlilerin ağzından okuyucuya aktarır. Ayrıca kimlik, kültürel farklılıklar, öteki sorunlarını da irdeler.La Disparition de la langue française'te ise, bağımsız Cezayir'in bugün içinde bulunduğu hoşnutsuz durum ortaya konur. L'amour, la fantasia gibi geçmişe dönüş yapılarak aktarılan romanda, modernlik laik Cezayir ve özgürlük kavramları ele alınır. Berkane devrim döneminde bir mücahit olarak milli kimliğini evde annesi sayesinde şekillendirir ve bu sayede Cezayir kurtuluş savaşında kadının etkisi bir kez daha vurgulanır.Dil tartışmalarında ise, yazar gerçekçi bir tutum sergiler. Fransızca, yazarın dünyasında her zaman ilerletici ve özgürleştirici bir rol oynar. Fakat anadili Arapçanın konumuna asla ulaşamaz. Fransızca duyguları temsil etmekte yetersiz kalır. Söz konusu durum her iki yapıtta da dile getirilir.
Özet (Çeviri)
It is known that novels written by Assia Djebar titled as L?Amour, la fantasia (1985) and La Disparition de la langue française(2003) which both take place in Algeria discuss predominantly the French colonialism. Especially comments the author makes in his novel titled as L?Amour, la fantasia attracts the attention. In the said novel, the author observes on one hand the physical and moral conflicts the society experiences within the scope of his own life, and on the other hand displays, in the same path, the conventional life he observed in a French point of view. He narrates the view of Algerian people in Algeria about France and the comments he made on them which is the extensive limit of the novel both by Algerian point of view and his point of view. Furthermore, he also studies identity, cultural differences and ?the other? problems.In La Disparition de la langue française, the unpleasant condition which the independent Algeria is in is revealed. In the novel which is narrated by going back to past such as L?amour, la fantasia, concepts such as modernism, secular Algeria and independence is discussed. Berkane shapes his national identity as a mujahid in revolution times thanks to his mom at home and thus the effect of women in Algerian independence war is emphasized yet again.