Elizabeth Gaskell'ın Mary Barton, North And South ve Wives And Daughters adlı romanlarında İngiliz kimliği
Englishness in Elizabeth Gaskell's Novels: Mary Barton, North And South and Wives And Daughters
  1. Tez No: 313124
  2. Yazar: NURDAN TONOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı Elizabeth Gaskell'ın 19.yy'da İngiltere'deki toplumsal sorunları ele alarak yazmış olduğu Mary Barton, North and South ve Wives and Daughters adlı romanlarının hem sınıf, hem de cinsiyet bağlamında meydana gelen kimlik tartışmalarını ele alan, yansıtan ve onlara bir tepki niteliği taşıyan romanlar olarak incelenmesidir.Giriş bölümünde, kısa olarak Gaskell'ın bu üç romanında 19.yy'da İngiltere'de yaşanan değişimleri nasıl ele aldığı ve tepkisini nasıl ifade ettiği incelenmiştir.Birinci bölümde, 19.yy İngiliz toplum yapısı ele alınmıştır. Sanayileşme sonucu toplumda büyük değişikliklerin olduğu ve İngiliz milli kimliğinin de değiştiği belirtilmiştir. Bununla birlikte, romanların dikkatlice incelenmesiyle, yaşanan bu değişimin toplumun farklı sınıflarını değişik şekillerde etkilediği ifade edilmiştir.Daha sonraki üç bölümde ise romanlar birer bölüm halinde ayrı ayrı ele alınarak incelenmiştir. Gaskell'ın sosyal sorunları ve kimlik tartışmalarını sınıf ve cinsiyet bağlamında ele aldığı ifade edilmiştir. Gaskell'ın romanlarında işlediği temalar aracılığı ile toplumsal tartışma konularını kendi görüş ve düşünceleri doğrultusunda ele aldığı ve eleştirdiği belirtilmiştir.Sonuç bölümünde, Gaskell'ın yazmış olduğu üç romanda da ortak temalar bulunduğu tespit edilmiştir. Gaskell'ın kendi yaşadığı dönemin sosyal sorunlarına duyarsız kalmadığı, zaman zaman ikilemler yaşasa da, Viktorya dönemi değer yargılarını eleştirdiği ve dönemin tartışma konularına doğrudan katılarak görüşlerini aktardığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse Elizabeth Gaskell?s novels;Mary Barton, North and South and Wives and Daughters, which were written to study the social problems of the society in England in the 19th century. In this study it is argued that these novels were also written to present and criticize the problems of identity (Englishness)in the context of `class? and `gender?.The introduction briefly discusses how Gaskell studied and reacted to the changes in England in the 19th century through her novels mentioned above.In the first chapter, the structure of British society in the 19th century is analysed. It is revealed that dramatic changes happened due to industrialisation and English national identity changed. However, a close reading of her novels shows that these changes affected social classes in many ways.In the other three chapters, the novels are studied separately. It is stated that Gaskell discussed social and identity problems in the context of class and gender. Gaskell was from middle-class and tried to be a mediator. Therefore, she was in a dilemma. It is stated that Gaskell studied and reacted to the changes in the society in her novels and she examined them through her ideas and thoughts.In the conclusion chapter, it is suggested that the themes in her novels have much in common and they were related to the problems in the society. Although she was in a dilemma, she criticized Victorian social values and participated in the discussions about social problems and stated her ideas.