Kurumsal kaynak planlaması uygulayan firmaların etkinliklerinin analizi
Implementing enterprise resource planning effectiveness analysis of companies
- Tez No: 313123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Büyümeyi hedefleyen işletmelerin; rekabet etmede, strateji belirlemede, karar almada gerekli olan esnekliği ve dinamikliği göstermeleri gerekmektedir. Firmaların büyüyen ekonomide varlıklarını devam ettirebilmeleri için gelişen teknolojiye uyum sağlamaları gerekmektedir. Bu bağlamda; şirketlerin en öne çıkan ihtiyacı gerçek veriye, doğru zamanda ve en kısa sürede ulaşabilmek olmaktadır.ERP sistemleri, işletmelerde ayrı ayrı ele alınan iş süreçlerini birbiri ile entegre bir şekilde yine işletmelerin amaçlarını yerine getirmek üzere bütünleştirdiği için firma içi bilgi akışını düzenli ve hatasız tamamlamaktadır. Bununla birlikte; Kurumsal Kaynak Planlama; tüm sektörlerin, firma içi ve firma dışı tüm faaliyet birimlerini kapsayan, şirketlerde süregelen tüm bilgi akışının bütünlüğünü sağlayan bir süreçtir.Bu çalışmanın amacı; doğrusal programlamanın özel bir uygulama şekli olan Veri Zarflama Analizi yöntemi ile ERP süreçlerini uygulayan firmaların etkinlikleri ölçmektir. Elde edilen sonuçlar regresyon analizi kullanılarak desteklenmiştir.56 Firma üzerinde yapılan çalışmada 2006, 2007 ve 2008 yıllarına ait veriler kullanılmıştır. CCR modeli uygulanarak elde edilen sonuçlara göre 2006 yılı ortalama etkinlik değeri; 0,752, 2007 yılı ortalama etkinlik değeri; 0,764, 2008 yılı ortalama etkinlik değeri; 0,741 olarak bulunmuştur. BCC modeli uygulanarak elde edilen sonuçlara göre ise; 2006 yılı ortalama etkinlik değeri; 0,838, 2007 yılı ortalama etkinlik değeri; 0,839, 2008 yılı ortalama etkinlik değeri de 0,825 olarak bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlar değerlendirildiğinde 2008 yılı hariç genel olarak etkinlik değerlerinde artış görülmektedir.Çalışmada kurulan regresyon modelinde elde edilen R2 değerleri yüksek çıkmıştır. 2006 yılı için bağımlı değişkenin kar olduğu modelde R2 değeri 0,958, 2007 yılı için 0,813, 2008 yılı için 0,228 olarak hesaplanmıştır. Bağımlı değişkenin satış tutarı olduğu varsayılarak kurulan modelde 2006 yılı için R2 değeri 0,999, 2007 yılı için 0,999, 2008 yılı için 0,991 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Enterprises which aim to grow have to demonstrate flexibility and dynamics in determination of strategy and decision for competition. In order to survive in growing economy, enterprises need to accommodate innovating technology. In that case; to reach the factual data in the right place at the right time must be the companies? necessity.ERP Systems integrates business processes, which have been handled individually, to complete the data flow of companies stable and flawless. Besides, Enterprise Resource Planning is a process that contains internal and external units of the company in order to provide integrity of the all continual information flow.The goal of this study is to measure the effectiveness of the companies that uses the ERP implementation process, which is a linear programming application method of Data Envelopment Analysis. Furtherly, the results have also been supported with regression analysis.In the study contains on 56 companies for 2006, 2007 and 2008 years reveal that; average activity value of 2006 is 0.752, 2007 is 0.764 and 0.741 at 2008 with CCR model. On the other hand, according to the BCC model the average efficiency of for the year 2006 is 0.838, 2007 is 0.825 and finally at year 2008 the average efficiency value has been found as 0.825. Considering these results it has been determined an increase in the average efficiency until 2008.According to the regression modal results, R2 values have been found higher. The R2 value has been found as 0.958 for 2006, 0.813 for 2007 and 0.228 for 2008 where profit has taken as a dependent variable in the computation. For the model when the sales amount used as a dependent value, the R2 value has been found as 0.999 for 2006, 0.999 for 2007 and finally 0.991 for 2008.